Przejęcia na rynku elektroniki w 2015 roku

Firmy Intel i NXP dokonały ostatnio przejęć odpowiednio Altery i Freescale. Na skutek tych działań dwie rozpoznawalne marki o silnej pozycji na rynku elektroniki praktycznie przestały istnieć. Przejęcie Altery przez Intela zostało ogłoszone w lipcu 2015 roku po okresie niepewnych spekulacji. Pierwsze plotki na ten temat pojawiły się w marcu, gdy firma projektująca płytki FPGA poinformowała o otrzymaniu oferty na 10 miliardów dolarów. Ostatecznie Intel zapłacił 16,7 miliarda. Komentatorzy zastanawiali się nie tylko nad tym, co gigant na rynku procesorów dostrzegł w Alterze, ale też dlaczego suma ta była tak wysoka.

Intel podchodzi do umowy bardzo optymistycznie twierdząc, że przejęcie technologii Altery pozwoli na stworzenie „produktów nowej klasy w segmencie centrów danych i Internetu Przedmiotów”. Dyrektor generalny Intela Brian Krzanich tłumaczy: „Wspólnie możemy utrzymać prawo Moore’a w istniejącym przemyśle FPGA i stworzyć nowe produkty, które w przyszłości umożliwią nowe rozwiązania”. Nowe produkty będą przeznaczone do takich zastosowań, jak autonomiczne kierowanie pojazdem i uczenie maszynowe, jak również centra danych i Internet Przedmiotów.

Altera obecnie funkcjonuje w ramach grupy rozwiązań programowalnych Intela (PSG) i kontynuuje  pracę „jak dotychczas”. W komunikacie Intel oznajmił, że planuje w pełni wspierać i rozwijać działalność Altery oraz kontynuować całą ofertę produktów, w tym rozwiązań opartych na technologii ARM.

Urządzenia będą nadal produkowane w zakładach TSMC wyłączając elementy Stratix 10, które zgodnie z zawartym porozumieniem będą wykorzystywać opracowany przez Intela proces technologiczny 14 nm. Pierwsze informacje o wykorzystaniu technologii Altery w produktach Intela pojawią się w kolejnych miesiącach. Intel oznajmił, że firma planuje zintegrować procesor Xeon z dołączoną („coherently attached”) FPGA. Takie połączenie ma znacząco podnieść wydajność centrów danych.

Dan McNamara, dotychczasowy dyrektor generalny oddziału systemów wbudowanych Altery, będzie dyrektorem grupy PSG podlegający bezpośrednio Krzanichowi.

7. grudnia natomiast zostało zakończone przejęcie Freescale przez NXP. Wartość transakcji to 11,8 miliarda dolarów.

Podczas gdy Intel był zainteresowany głównie technologiami Altery, NXP przejęło Freescale głównie ze względu na udział w rynku. Oferty dwóch firm w małym stopniu pokrywały się, choć obie były skierowane na rynek bezpieczeństwa i motoryzacji. Połączenie obu firm doprowadziło do utworzenia czwartego największego przedsiębiorstwa półprzewodnikowego, pomijając producentów pamięci.

Dyrektor generalny Rick Clemmer wyrażał się entuzjastycznie o transakcji: „Stworzyliśmy potężną firmę, skupiając się na perspektywach dużego wzrostu w świecie inteligentnych urządzeń. Utworzenie nowego NXP to krok na drodze do zajęcia pozycji lidera na rynku wydajnych rozwiązań dla sygnałów mieszanych”.

NXP będzie teraz miało pięć oddziałów: bezpieczeństwa i łączności, motoryzacyjny, radiowy,  sieciowy i odpowiedzialny za standardowe produkty. Steve Owen odpowiedzialny za globalny rynek i marketing skomentował: „To ciekawe czasy dla nas wszystkich – czasy, w których następuje rozwój innowacji i dobrych pomysłów. Umowa łączy dwie silne firmy półprzewodnikowe, a nasi klienci oczekują od nas innowacji”. Dodał, że firma ma znaczący wpływ na środowisko inżynierów – zatrudnia 11.000 tysięcy inżynierów na całym świecie. Firma Będzie kontynuować działalność z tymi samymi ambicjami, lecz bogatszą ofertą produktów.

Największe przejęcie z 2015 roku wciąż nie zostało sfinalizowane. Avago zapłaci za Broadcom 37 mld USD. Gdy transakcja została ogłoszona pod koniec maja, Avago oznajmiło, że oczekuje jej zakończenia w pierwszym kwartale 2016 roku.

Obserwatorzy rynku zastanawiają się teraz, czy ponad 100 miliardów dolarów przeznaczonych na przejęcia w sektorze elektroniki w 2015 roku to jednorazowy fenomen, a jeśli nie, to która firma będzie następna?

O autorze