Grafen pomaga w tworzeniu nanoukładów

id_8455

Naukowcy z Instytutu Nanosystemów Uniwersytetu Kalifornijskiego(UCLA) stworzyli warstwę grafenu z mikroskopijnymi dziurkami, która pozwala na skuteczne rozmieszczanie molekuł w odpowiedniej strukturze.

Zespół profesora Paula Weissa umieścił grafenową warstwę na złotym podłożu, doprowadzając do osadzenia molekuł na powierzchni złota dokładnie w miejscu, gdzie chcieli naukowcy. W ten sposób powstały wzorce, które kontrolują fizyczny kształt i właściwości elektroniczne nanoukładów.

„Postanowiliśmy opracować maskę, aby umieścić molekuły na złotym podłożu wyłącznie tam, gdzie chcemy.” – tłumaczy profesor Weiss. „Wiedzieliśmy, w jaki sposób przyłączyć molekuły do złota – to pierwszy krok do stworzenia wzorów, które wpływają na funkcję elektronicznych nanoukładów.  Kolejnym krokiem było zapobieganie osadzaniu się na powierzchni złota w miejscu, gdzie znajdował się grafen. Dokładne rozmieszczenie molekuł pozwala nam precyzyjnie określić strukturę, co jest kluczem do stworzenia urządzeń nanoelektronicznych, takich jak biosensory.”

Osiągnięty postęp daje nadzieję na tworzenie nanoelektronicznych i nano-bioelektronicznych układów, takich jak biosensory, w bardziej wydajny sposób. Dotychczas rozmieszczanie molekuł odbywało się metodą nanolitografii.

O autorze