SoM DART-6UL firmy Variscite – tylko 25mm x 50mm

Na tak małej przestrzeni inżynierowie z Variscite zmieścili mikrokontroler z rdzeniem ARM, moduły WiFi i Bluetooth, trzy rodzaje pamięci, kontroler Ethernet, wyjścia grafiki i wiele innych peryferiów!

Nowy chip wyznacza nowe granice w tej kategorii urządzeń. Zastosowany mikrokontroler to układ i.MX 6UltraLite z rdzeniem ARM Cortex-A7 taktowany zegarem o częstotliwości 528 MHz i opcjonalnie wyposażony w dodatkowe mechanizmy zwiększające bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Jak przystało na układ typu SoM (ang. System on Module) większość pracy wykonywana jest przez rozległe i wszechstronne peryferia.

Zacznijmy od trzech banków pamięci: 512 MB DDR3L, kolejnych 512 MB bardzo szybkiej pamięci NAND i aż 32GB wolniejszej pamięci eMMC. Ta obfitość i różnorodność uzasadniona jest koniecznością sprostania komunikacji i buforowaniu wielu bardzo szybkich peryferiów. Do komunikacji bezprzewodowej można będzie użyć modułu WiFi obsługującego najnowsze standardy 802.11 b/g/n lub modułu Bluetooth, również w najnowszej wersji 4.1 (znanej także jako BT Low Energy). Komunikacja przewodowa oprócz typowych dla mikrokontrolera protokołów I2C, SPI, UART i CAN, może także przebiegać za pośrednictwem kontrolera Ethernet lub poprzez interfejs USB 2.0.

Kolejnymi peryferiami, które mogą znacząco obciążyć pamięć modułu jest 24-bitowe równoległe wyjście wideo RGB, które może pracować nawet w rozdzielczości WXGA, czy też wejście kamery wideo. Do obróbki obrazu przygotowano także specjalny akcelerator graficzny. Ekran może być wyposażony w warstwę dotykową i z jej obsługą także poradzi sobie sprzęt umieszczony w systemie DART-6UL.

Na nowym układzie firmy Variscite można z powodzeniem uruchomić dystrybucję Yocto systemu Linux/GNU. Została ona stworzona specjalnie do obsługi systemów wbudowanych. Żeby ułatwić rozpoczęcie pracy można też zakupić płytkę VAR-6ULCustomBoard, która posiada szereg fizycznych wyprowadzeń dostępnych w układzie DART-6UL interfejsów.

Więcej informacji: Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze