Renesas Synergy – zintegrowana platforma sprzętowo-programowa dla aplikacji IoT

Corteksowa unifikacja sprzętowej części platformy Synergy umożliwiła uzyskanie jej niebagatelnych atutów: poza wygodą korzystania ze zintegrowanego środowiska także skrócenie czasu opracowywania produktów, co wynika przede wszystkim ze skrócenia czasochłonnych etapów przygotowywania własnych bibliotek (komunikacyjnych, graficznych, obsługi interfejsów itp.) i ich integracji z docelową aplikacją, jak to pokazano na rysunku 3.

 

Rys. 3. Wykres ilustrujący obszary realizacji projektu, w których platforma Renesas Synergy zapewnia duże oszczędności czasu

 

Żeby ułatwić życie konstruktorom zainteresowanym platformą Synergy firma Renesas przygotowała zestawy sprzętowe z mikrokontrolerami z rodzin Synergy Sx, podzielone na trzy podstawowe grupy: zaawansowane Development Kits, tańsze i nieco mniej rozbudowane Starter Kits, a także najtańsze i najprostsze Promotion Kits.

 

Fot. 4. Wygląd zestawu startowego SK-S7G2, wyposażonego w mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4F, który jest taktowany sygnałem zegarowym o maksymalnej częstotliwości 240 MHz

Na fotografii 4 przedstawiamy widok jednego z dostępnych obecnie Starter Kitów z mikrokontrolerem z „największej” podrodziny S7G2 (Cortex-M4, 240 MHz). Istotnym – z punktu widzenia aplikacji IoT – elementem wyposażenia tego zestawu jest wbudowany w zestaw interfejs Bluetooth LE (BLE), który zapewnia energooszczędną komunikację bezprzewodową. Dzięki wbudowanemu interfejsowi przewodowemu Ethernet 10/100 (i – oczywiście – dostępnym bibliotekom) prezentowany zestaw może spełniać także rolę prostej platformy sieciowej, a dzięki wyświetlaczowi LCD-TFT (QVGA) i touch-panelem komunikacja z użytkownikiem może się odbywać za pomocą interfejsu graficznego.

Standardowym wyposażeniem zestawu SK-S7G2 są także interfejsy USB (host USB-HS oraz device USB-FS), pamięć Flash z interfejsem QSPI o pojemności 8 MB oraz trzy LED do wykorzystania przez użytkownika we własnej aplikacji. Przydatny w praktycznych aplikacjach – biorąc pod uwagę możliwości mikrokontrolera S7G2 – jest także tor wyjściowy audio (ze wzmacniaczem słuchawkowym), wyprowadzone na złącza szpilkowe interfejsy komunikacyjne CAN i RS485, dwa mikroswitche oraz dwuczęściowy pojemnościowy nastawnik bezstykowy, podzielony na sekcje: przyciski i suwak. Elastyczność funkcjonalną zestawu zwiększają złącza szpilkowe (klasyczne gold-piny 2,54 mm) z wyprowadzonymi liniami portów GPIO mikrokontrolera, dwa złącza dla modułów (ekspanderów) Digilent Pmod oraz złącza zgodne z Arduino UNO Rev. 3, w których można instalować tanie i popularne shieldy.

 

 

Pamięć mikrokontrolera zastosowanego w zestawie użytkownik może programować za pomocą wbudowanego w zestaw popularnego interfejsu Segger J-Link, który spełnia także rolę debuggera systemowego, który współpracuje ze środowiskiem e2Studio (bazuje na Eclipse i GCC), które jest domyślnym narzędziem dla programistów korzystających z platformy Synergy.

W artykule przedstawiliśmy pierwszy (zapowiada się, że z wielu) krok firmy Renesas w kierunku popularyzacji oferowanych przez nią mikrokontrolerów, o kolejnych ważnych wydarzeniach także będziemy informować.

 

O autorze