Nowa ethernetowa brama sieciowa IQRF

iqrf_brama_sieciowa

Już od pewnego czasu istnieje możliwość zakupu gotowej bramy sieciowej pozwalającej na łatwe połączenie sieci IQRF z siecią Ethernet (w szczególności – z Internetem). Nowa brama wielokrotnie polepszy parametry tego połączenia.

GW-ETH-02A – bo tak nazywa się nowe urządzenie sieciowe w ofercie IQRF – pozwoli na komunikację na czterech jednocześnie otwartych portach TCP z łączną przepustowością 100 Mb/s. Oznacza to 10-krotnie szybszy transfer w porównaniu ze starszą wersją bramy. Również po stronie standardu IQRF zastosowano nowszy układ nadawczo-odbiorczy TR 54D. Oprócz tego nowa brama wyposażona jest w slot kart pamięci SD oraz wbudowaną pamięć Flash i można ją połączyć z komputerem poprzez port USB.

Brama może pracować w trybie zbierania danych (ang. datalogger) lub jako zwykła brama sieciowa. Umożliwi ona komunikację z dowolną lokalną siecią Ethernet albo bezpośredni dostęp do chmurowego rozwiązania IQRF Cloud. Ten rozproszony agregator danych służy do gromadzenia danych z sieci IQRF, znajdującej się za bramą, w celu ich przeglądania lub obróbki w dowolnym połączonym z Internetem miejscu na ziemi. Co istotne, poprzez IQRF można także wysyłać polecenia do sieci, zmieniając jej konfigurację. Brama udostępnia interfejs sieciowy, obsługiwany przez IQRF SDK – narzędzie programistyczne pozwalające w prosty sposób konfigurować sieci bezprzewodowe przy użyciu języków C lub Java. Trudno wyobrazić sobie pełniejszy dostęp i lepszą kontrolę nad siecią.

Udostępnienie użytkownikom sieci IQRF tego typu bram sieciowych to wielki krok w stronę pełnego połączenia tego standardu z Internetem. Stanowi to niewątpliwie element szerszej koncepcji zwanej Internetem Rzeczy (ang. Internet of Things, w skrócie IoT). Warto przyglądać się postępom prac organizacji IQRF na tym polu, gdyż jest to niewątpliwie jedno z najciekawszych i najbardziej kompletnych tego typu rozwiązań na rynku.

Dystrybutorem produktów IQRF w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze