LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
SoM / SBC

Raspberry Pi 3 — już w ofercie RS Components

10/02/2016 Pics (C) Huw John, Cardiff. MANDATORY BYLINE - Huw John, Cardiff SONY Bridgend e-mail: mail@huwjohn.com Web: www.huwjohn.com

Firma RS Components ogłosiła wprowadzenie do oferty nowego komputera jednopłytkowego wielkości karty kredytowej – Raspberry Pi 3 Model B od Raspberry Pi Foundation, który można zamówić na stronie http://pl.rs-online.com/web/generalDisplay.html?id=raspberrypi. Najnowszej generacji komputer Raspberry Pi nadaje się do zastosowań w przemyśle, domach, szkołach i uczelniach na całym świecie, łącząc w sobie wydajny 64-bitowy procesor czterordzeniowy ARM Cortex-A53, który zapewnia znacznie większą wydajność. Płytka zapewnia także łączność bezprzewodową LAN i Bluetooth, która stanowi standard w przypadku projektów rozwojowych IoT.

Nowa płytka jest oparta na spektakularnym sukcesie poprzednich modeli — Raspberry Pi 1 Model B+ i Raspberry Pi 2 Model B, lecz możliwości przetwarzania danych w przypadku Raspberry Pi 3 zostały zwiększone o 50% w porównaniu do Raspberry Pi 2, a w porównaniu do oryginalnej wersji Raspberry Pi 1 nawet dziesięciokrotnie, co pozwala na uruchamianie jeszcze bardziej zaawansowanych aplikacji.

Płytka bazuje na układzie SoC Broadcom BCM2837, obejmującym czterordzeniowy procesor z rdzeniem ARM Cortex-A53 taktowanym zegarem o częstotliwości 1,2 GHz oraz na uniwersalnym module łączności BCM43438, zapewniającym łączność bezprzewodową LAN 802.11b/g/n, Bluetooth Classic oraz Bluetooth o niskim poborze energii. Moduł BCM2837 ma wbudowany dwurdzeniowy koprocesor multimedialny VideoCore IV o następujących funkcjach:

•    1,2 gigapikseli/s — szybkość wypełniania, 1,8 gigatekseli/s — wskaźnik wypełniania tekstur
•    29 GFLOP przepustowości dla shaderów obliczeniowych
•    Obsługa OpenGL ES 1.1/2.0
•    Sprzętowe dekodowanie wideo 1080p60
•    Sprzętowe kodowanie wideo 1080p30
•    Sprzętowy układ czujnika obrazu.

Płytka Raspberry Pi 3 jest uruchamiana z karty micro SD i korzysta z oprogramowania NOOBS (New Out Of the Box Software). Standardowy instalator systemu operacyjnego Raspbian znajduje się w pakiecie z aplikacjami i narzędziami do programowania, łącznie z wizualnym narzędziem Node-RED, zapewniającym wsparcie przy podłączaniu urządzeń sprzętowych, interfejsów API i usług online, dzięki czemu płytka doskonale nadaje się do do szybkiego projektowania i tworzenia prototypów rozwiązań IoT.

Zachowując ten sam rozmiar co poprzednie wersje Raspberry Pi — wielkość karty kredytowej o wymiarach 85 x 56 x 17 mm — Raspberry Pi 3 Model B ma wiele identycznych funkcji i możliwości charakterystycznych dla poprzedniej generacji, w tym rozszerzone 40-stykowe złącze GPIO (uniwersalne we/wy); 4 porty USB; full-HD HDMI; 10/100 Ethernet; złącze jack audio 3,5 mm i kompozytowe wideo; interfejsy kamery (CSI-2), wyświetlacza (DSI) oraz gniazdo karty micro-SD. Wejście zasilania płytki znajduje się w gnieździe micro-USB, przez co płytka wymaga zewnętrznego zasilacza wtykowego.

Raspberry Pi trzeciej generacji wchodzi na rynek po 4 latach od premiery oryginalnej płytki Raspberry Pi, która miała miejsce 29 lutego 2012 r.

Nowa płytka Raspberry Pi 3 oferowana przez RS jest produkowana wyłącznie w Wielkiej Brytanii na mocy licencji udzielonej dystrybutorowi. Płytka Raspberry Pi 3 Compute Module I/O będzie niedługo dostępna w ofercie RS, co umożliwi producentom OEM opracowywanie ich własnych rozwiązań do wielu zastosowań opartych na Raspberry Pi 3.

 

Autor: RS Components