Nowy układ SOM z procesorem Qualcomm Snapdragon

Znana z nieprzeciętnych umiejętności minimalizacji rozmiarów przy jednoczesnej maksymalizacji parametrów firma Variscite zaprezentowała nowy układ System-on-Module DART-SD410.

Układy tego typu charakteryzują się sporą mocą obliczeniową i dużą liczbą peryferiów. W najnowszym produkcie z rodziny DART zastosowano mikrokontroler Snapdragon 410 firmy Qualcomm z czterema rdzeniami ARM Cortex-A53 o częstotliwości pracy 1,2 GHz. W połączeniu z akceleratorem graficznym Adreno 306, taktowanym zegarem 400 MHz, użytkownik uzyskuje możliwość obsłużenia nawet 64-bitowych systemów operacyjnych: Linuksa (w tym także Androida) lub Windows 10.

Podstawowe układy obliczeniowe otoczone są całą plejadą peryferiów. Do łączności bezprzewodowej posłuży moduł Wi-Fi obsługujący najnowsze standardy b/g/n oraz Bluetooth w energooszczędnej wersji 4.1. Dokładną pozycję geograficzną układu będzie można odczytać korzystając z kolejnego układu firmy Qualcomm: modułu IZat Gen 8C, który oprócz znanego systemu GPS jest także w stanie korzystać z Galileo i Glonass.

Pojemne moduły pamięci (2GB RAM DDR3, 16GB pamięci eMMC) przydadzą się do buforowania i przechowywania danych multimedialnych, które układ może przesyłać za pomocą złącza HDMI, LVDS lub DSI. Mamy także do dyspozycji podwójne wejście aparatu MIPI CSI dla 8MP lub 13MP. Do obróbki obrazu wideo posłuży dedykowany koder obsługujący wideo w standardzie 1080p przy 30 klatkach na sekundę.

Oczywiście nie zabrakło także standardowych peryferiów mikrokontrolera takich jak SPI, I2C, UART oraz wyjścia ogólnego przeznaczenia.

To wszystko Variscite zdołał zmieścić w układzie scalonym o wymiarach 23 mm na 43 mm. Jeśli ktoś nie wierzył w postęp miniaturyzacji to właśnie uzyskał namacalny dowód na jego olbrzymie tempo…

Dystrybutorem produktów Variscite w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze