Nowe dualne układy nadawczo-odbiorcze PAM-4 oparte na Stratix 10

Altera, teraz wchodząca w skład grupy rozwiązań programowalnych (PSG) firmy Intel, zaprezentowała technologię nowych układów nadawczo-odbiorczych. Dzięki układom FPGA z rodziny Stratix 10 i SoC możliwe jest uzyskanie przepustowości transmisji do 56 Gbps. Przedstawione rozwiązanie to pierwszy na rynku dualny układ z czterowartościową modulacją amplitudy (PAM-4) o przepustowości 65 Gbps oraz układ nadawczo-odbiorczy NRZ o przepustowości 30 Gbps. Zastosowana technologia transmisji podwaja pasmo uzyskiwane na jednym kanale układu nadawczo-odbiorczego. Jednocześnie zapewnia producentom skalowalność, umożliwiając budowę systemów przyszłości. Układy FPGA Stratix 10 oraz SoC są zoptymalizowane pod kątem dużych objętości danych przesyłanych przez płyty montażowe i łącza optyczne stosowane w infrastrukturze centrów danych oraz sprzęcie telekomunikacyjnym.

Układ nadawczo-odbiorczy oparty na FPGA Stratix 10 może pracować z przepustowością od 1 do 56 Gbps. Klienci mogą wykorzystać układy FPGA Stratix 10 do konstrukcji infrastruktury sieciowej i telekomunikacyjnej o przepustowości 50G, 100G, 200G, 400G i terabitowej. Obsługa dualnego trybu transmisji pozwala na rozwój wydajnych systemów następnej generacji. Jednocześnie zapewnia zabezpieczenie inwestycji poprzez obsługę najpopularniejszych obecnych i starszych technologii – płyt montażowych, kabli miedzianych oraz połączeń między układami i interfejsów. Altera brała udział w opracowaniu standardu 50G-56G PAM-4 w ramach IEEE 802.3 (Ethernet)  jako członek forum OIF.

Pod tym adresem dostępna jest demonstracja wideo technologii – płyty montażowej zapewniającej transmisję PAM-4 z szybkością 56 Gbps oraz NRZ 30 Gbps.

Układy nadawczo-odbiorcze oparte na FPGA Stratix 10 zostały wykonane w architekturze system-in-package (SiP). Część nadawczo-odbiorcza jest połączona z monolitycznym rdzeniem FPGA przy użyciu opracowanej przez Intela technologii EMIB (Embeded Multi-die Interconnect Bridge). Dzięki temu układy FPGA z rodziny Stratix 10 oraz SoC mogą posłużyć do zwiększenia przepustowości w praktycznie dowolnym segmencie rynku. Sposób realizacji układu nadawczo-odbiorczego zapewnia większą swobodę, skalowalność i szybsze wprowadzenie produktu na rynek.

Pierwsze dostawy układów FPGA Stratix 10 rozpoczną się w czwartym kwartale 2016 roku. Altera zademonstruje technologię nadawco-odbiorczą opartą na FPGA Stratix 10 podczas targów OFC 2016. Więcej informacji o układach z rodziny Stratix 10 oraz SoC można uzyskać na stronie http://www.altera.com/stratix10.

O autorze