LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Darmowe oprogramowanie STMicroelectronics dla urządzeń przenośnych i ubieralnych

Firma STMicroelectronics wprowadziła trzy nowe produkty w ramach oferty Open.MEMS. Są to darmowe i proste w użyciu biblioteki oprogramowania pomagające w rozwoju wysokiej klasy systemów czujnikowych. Nowe biblioteki pozwalają projektantom wykorzystać możliwości zaawansowanej technologii wykrywania ruchu opracowanej przez ST z wykorzystaniem możliwości mikrokontrolerów z rodziny STM32. Jest to popularna grupa układów opartych na rdzeniu ARM Cortex-M, wśród której znajdują się modele o zróżnicowanej cenie, wydajności i zużyciu mocy. Nowe rozwiązanie pozwala na implementację wykrywania kontekstu w urządzeniach przenośnych, ubieralnych oraz dla Internetu Przedmiotów (IoT). Nowe oprogramowanie umożliwia wykrywanie czynności wykonywanych przez użytkownika na podstawie danych z czujników umieszczonych w urządzeniu. Biblioteki zapewniają minimalne zużycie mocy. Są szczególnie przystosowane do przenośnych urządzeń sportowych i opieki medycznej, które monitorują fizyczną aktywność użytkownika przez długi czas.

 

Trzy nowe pakiety oprogramowania to:

  • Pakiet osxMotionAR (Activity Recognition) to wydajny algorytm, który identyfikuje aktywność użytkownika na podstawie wielu rodzajów ruchu i scenariuszy podróży, takich jak wolny i szybki chód, jogging, jazda na rowerze i prowadzenie samochodu. Algorytm wykorzystuje wysoką precyzję modułów inercyjnych ST LSM6DS3, LSM6DS3H oraz LSM6DSL. Na podstawie danych próbkowanych z niską częstotliwością a jest w stanie określić rodzaj aktywności w czasie rzeczywistym, zachowując niski pobór mocy.
  • Pakiet osxMotionCP (Carry Position) umożliwia wykrywanie przemieszczenia urządzenia zawierającego czujnik ruchu. Algorytm pozwala na przykład wykryć, czy urządzenie przenośne, takie jak telefon komórkowy, leży na biurku, jest trzymane w ręce przed użytkownikiem, przy jego głowie lub z kieszeni spodni czy kurtki. Aby zminimalizować zużycie mocy, dane czujnika są próbkowane z niską częstotliwością 50 Hz.
  • Pakiet osxMotionGR (Gesture Recognition) rozpoznaje akcje wykonywane na urządzeniu przenośnym / trzymanym w dłoni – w tym podniesienie, oglądanie czy budzenie. Dzięki temu może nastąpić większy postęp w zakresie obsługi urządzenia w różnych sytuacjach. Algorytm ten pozyskuje dane z modułów inercyjnych z częstotliwością próbkowania 100 Hz oraz wykrywa gesty wykonywane przez użytkownika w czasie rzeczywistym.

Biblioteki Open.MEMS współpracują z rozbudowanym narzędziem programistycznym STM32Cube. Jednocześnie stanowią część pakietu rozszerzeń X-CUBE-MEMS1 zaprojektowanego do pracy z płytką rozszerzeń X-NUCLEO-IKS01A1. Jest ona przeznaczona do rozwoju czujników ruchu MEMS oraz czujników warunków otoczenia.

Każdy z pakietów oprogramowania Open.MEMS zawiera skompilowane biblioteki dla najpopularniejszych środowisk projektowych, a także przykłady pozwalające szybko przetestować możliwości i skuteczność oferowaną przez czujniki ruchu MEMS firmy ST. Łatwy w użyciu interfejs aplikacji (API) pozwala projektantom szybko stworzyć i skonfigurować urządzenia z zaawansowanymi funkcjami wykrywania ruchu, przeznaczone do różnych zastosowań.

Nowe pakiety oprogramowania Open.MEMS są już dostępne bezpłatnie – wystarczy zaakceptować prostą umowę licencyjną.