Micrum udostępnia licencję na μC/Probe firmie Infineon

Firma Micrium odpowiedzialna za system operacyjny czasu rzeczywistego (RTOS) dla systemów wbudowanych i Internetu Przedmiotów (IoT) ogłosiła, iż udzieliła firmie Infineon licencji na narzędzie do wizualizacji danych ?C/Probe. Darmowa kopia ?C/Probe będzie dołączana do  mikrokontrolerów z rodziny Infneon XMC opartych na rdzeniach ARM Cortex-M.

Rodzina XMC stanowi rozwiązanie przeznaczone do kontroli napędu, układów zasilania, automatyki fabrycznej i budynkowej, odnawialnych źródeł energii, transportu a także oświetlenia LED i sprzętów AGD. Mikrokontrolery XMC zapewniają wygodę projektowania i oszczędność czasu. Zaawansowane narzędzia, takie jak Micrium ?C/Probe, stanowią naturalny wybór dla naszej rodziny mikrokontrolerów XMC opartej na rdzeniach ARM. Na rynku jest niewiele narzędzi do wizualizacji systemów wbudowanych o tak dużych możliwościach i łatwości użycia.

Micrium dostarczy firmie Infineon zmodyfikowaną wersję ?C/Probe, która pracuje tylko z mikrokontrolerami Infineon XMC. Ponadto współpraca Micrium i Infineon pozwoliła opracować nową funkcję oscyloskopu, która umożliwia wyświetlenie wartości do ośmiu portów wejścia/wyjścia, nawet z dokładnością do pojedynczych bitów. Nowa funkcja oscyloskopu nadaje się idealnie do monitorowania i regulacji pracy napędu i układów zasilania.

Wprowadzona funkcja jest oscyloskopu jest szczególnie interesująca, ponieważ pozwala na monitorowanie zmiennych, które byłoby niezwykle trudno obserwować za pomocą konwencjonalnego oscyloskopu. Ponieważ wiele z tych zmiennych stanowi wynik wewnętrznych obliczeń, użytkownicy musieliby wyprowadzić te zmienne na wyjście przetwornika cyfrowo-analogowego i monitorować ich zmianę prawdziwym (zewnętrznym) oscyloskopem. Dzięki ?C/Probe użytkownicy mogą monitorować zmienne oraz je modyfikować bez zatrzymywania urządzenia. Inne funkcje obejmują:

  • Synchronizację próbkowania z pętlami kontroli lub innymi wewnętrznymi źródłami zegara
  • Możliwość wyświetlenia do 8 kanałów analogowych
  • Wyzwalanie dowolnym kanałem
  • Rejestracja sygnału przed i po wyzwoleniu
  • Automatyczny dobór skali

Oprogramowanie ?C/Probe zapewnia monitorowanie na poziomie jądra (?C/OS-II oraz ?C/OS-III), śledzenie protokołu TCP/IP (?C/TCP-IP), wykresy i wskaźniki, interfejs dla arkuszy Excela, rejestracje danych, obsługę skryptów i wiele innych przydatnych funkcji.

O autorze