Proste i ekonomiczne rozwiązania RS Components w zakresie Internetu Rzeczy

 

RS Components oferuje całą gamę rozwiązań i produktów umożliwiających producentom szybkie i ekonomiczne wdrożenie koncepcji Smart Factory (Inteligentny zakład przemysłowy)  i wykorzystanie możliwości Przemysłowego Internetu Rzeczy (Industrial Internet of Things — IIoT).

RS oferuje użytkownikom dwa podstawowe sposoby wykorzystania możliwości sieci IIoT. Żaden z nich nie wymaga znaczących nakładów finansowych czy skomplikowanych zmian istniejącego systemu. Użytkownicy mogą wykorzystać możliwości dotychczasowych technologii PLC lub po prostu połączyć istniejącą infrastrukturę sieciową z nowoczesnymi systemami komunikacji.

Jeśli chodzi o możliwość wymiany sterownika PLC, RS oferuje szereg opcji od wiodących dostawców, w tym zestaw startowy Siemens SIMATIC S7-1200 + HMI KP300, zapewniający interfejs komunikacyjny, spełniający najwyższe standardy komunikacji przemysłowej oraz zestaw startowy sterownika HMI Magelis SCU firmy Schneider Electric, składający się z panelu HMI zintegrowanego ze sterownikiem PLC, umożliwiającego łączność Ethernet i bezproblemową integrację z większą siecią.

Ciekawym rozwiązaniem z zakresu oprogramowania jest system groov firmy Opto 22 — system interfejsu z łącznością sieciową, który łączy się łatwo prawie z każdym układem i jest dostępny jako autonomiczne wyposażenie sprzętowe lub serwer PC działający w oparciu o system Windows. Łączność Ethernet dla istniejących systemów zapewniają także układy pośredniczące, takie jak bramka Ethernet ED-204 firmy Brainboxes, którą można wykorzystać do połączenia sterowników PLC z układami do gromadzenia i analizy danych bazujących na komputerze PC.

Popularne stają się także czujniki i układy z łącznością Ethernet, takie jak AX8 firmy FLIR. Dzięki zgodności z protokołami EtherNet/IP i Modbus TCP układy te mogą bezpośrednio przekazywać wyniki analizy i sygnały alarmowe do większego, zautomatyzowanego systemu. Łączność Ethernet nie jest konieczna, aby urządzenie mogło działać w sieci IoT, czego dowodem jest czujnik temperatury na podczerwień PyroNFC firmy Calex. Czujnik ten można w pełni skonfigurować za pomocą smartfona z technologią NFC, a następnie wykorzystać jako łącznik z większą siecią.

RS oferuje różnorodne opcje umożliwiające stworzenie inteligentnego zakładu przemysłowego. Od prostych elementów dyskretnych z zakresu automatyki, poprzez układy umożliwiające sterowanie procesem i liniami produkcyjnymi w całym zakładzie, aż do systemów zdalnego sterowania i monitorowania. Dzięki tym produktom nawet najstarsze tradycyjne systemy można przekształcić w supernowoczesne rozwiązania, które umożliwiają kierownictwu wprowadzenie usprawnień w działaniu zakładu i wyższą wydajność. Są to fundamenty, na których opiera się czwarta rewolucja przemysłowa (Przemysł 4.0).

O autorze