Najmniejszy czujnik piroelektryczny z cyfrowym interfejsem

Nowy układ ezPyro nadaje się do wielu zastosowań, w tym wykrywaniu ognia, gazów, ale także ruchu i gestów. Otwiera nowe możliwości na rynku urządzeń ubieralnych, którego wartość szacuje się obecnie na 22 miliardy euro.

Wymiary układu ezPyro to 5,65 x 3,7 mm, wysokość wynosi tylko 1,55 mm. Wewnątrz obudowy mieści się kilka elementów które współpracują ze specjalizowanym układem obliczeniowym (ASIC). Całość ma cztery kanały i interfejs cyfrowy. Czujniki piroelektryczne firmy Pyreos, specjalizującej się w czujnikach podczerwieni, umożliwiają tworzenie urządzeń, których czas reakcji jest rzędu milisekund – w odróżnieniu od niektórych rozwiązań konkurencyjnych z opóźnieniem sięgającym sekund. Pobór prądu jednego kanału nie przekracza 3,5 µA, w trybie wysokiej mocy wzrasta do 72 µA –  podczas, gdy w podobnych produktach konkurencji są to miliampery. Czujnik wykonany z trwałych elementów może pracować w zakresie temperatury od -40°C do 85°C.

Układ pracuje w trybie prądowym zamiast napięciowego – dzięki temu szybko reaguje i zapewnia bardzo duży zakres dynamiczny, co oznacza, że może wykrywać bardzo słabe sygnały i jednocześnie mierzyć sygnały o dużej amplitudzie. Rozdzielczość przetwornika analogowo-cyfrowego (ADC) wynosi od 15 do 23 bitów, co oznacza bardzo precyzyjny odczyt danych i pozwala na pracę w zróżnicowanych sytuacjach. Czujnik ezPyro jest przeznaczony zarówno do zastosowań użytkowych, jak i przemysłowych. Przykładowe zastosowania obejmują:

  • Wykrywanie ruchu oraz gestów za pomocą matrycy czujników 2×2. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko wykryć ruch, ale też określić jego kierunek.
  • Wykrywanie ognia. Duży zakres dynamiczny pozwala na wykrycie zarówno małych, jak i dużych płomieni z odległości. Jednocześnie obniża szansę wystąpienia fałszywego alarmu spowodowane takimi źródłami, jak światło słoneczne czy lampy halogenowe.
  • Analiza gazów. Czujniki są w stanie wykryć obecność i stężenie trujących gazów, takich jak tlenek węgla i metan. Pozwala to na poprawę bezpieczeństwa. Z kolei detekcja dwutlenku węgla czy tlenku azotu umożliwiają monitorowanie stanu środowiska.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie produktu.

O autorze