Grinn prezentuje kolejny minikomputer własnego projektu

liteSOM – najnowszy produkt wrocławskiej firmy Grinn – to „młodszy kolega” znanej płytki chilisom, charakteryzujący się przede wszystkim energooszczędnością i atrakcyjną ceną.

Sercem nowego układu jest procesor i.MX 6UltraLite, z rdzeniem ARM® Cortex®-A7 Core taktowany zegarem o częstotliwości 528 MHz. Tym razem wrocławianie nadali płytce podłużny kształt: PCB mierzy 67,7 mm długości i 26,5 mm szerokości, a jedną krawędź stanowi złącze SODIMM.

Zastosowany procesor, pozwoli na zainstalowanie i uruchomienie systemu Linux (Arch, Yocto, Buildroot) lub Brillo (system zaprojektowany przez Google z myślą o Internecie Rzeczy). Układ dysponuje do 512 MB pamięci RAM i opcjonalnie 2 GB pamięci eMMC. Na płytce znajdziemy także procesor graficzny PowerVR SGX530, który umożliwi wyświetlanie danych w rozsądnej rozdzielczości bez obciążania głównego procesora.

Jak przystało na porządny układ typu System-On-Module liteSOM dysponuje różnorodnymi peryferiami i wyprowadzeniami. Użytkownik może skorzystać z dwóch złącz Ethernet, dwóch złącz USB 2.0, dwóch złącz CAN, ośmiu wyprowadzeń popularnego UART-a, po czterech SPI i I2C oraz trzech I2S. Dostępny jest także dedykowany interfejs kamery wideo.

Ciekawostką jest zastosowanie licznych peryferiów wspomagających enkrypcję danych. Jak podkreśla producent, liteSOM pozwala na przeniesienie wielu wymagających elementów high-speed na zewnętrzny moduł, upraszczając projekt wykorzystującego go urządzenia.

Miło jest obserwować kolejne sukcesy polskiej firmy, śmiało wkraczającej w obszar rynku zdominowany dotychczas przez zagranicznych producentów. Trzymamy kciuki i czekamy na kolejne nowatorskie produkty.

Dystrybutorem produktów Grinn jest firma Soyter Sp. z o.o., Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze