Najnowsze rozwiązania ARM dla urządzeń mobilnych

arm-cortex-a73-and-mali-g71-gpu-370x229

Firma ARM zapowiedziała zestaw wysokiej klasy procesorów dla urządzeń mobilnych, które w 2017 zostaną nowymi modelami flagowymi. Procesor ARM Cortex-A 73 oraz procesor graficzny ARM Mali-G71 będą miały zwiększoną wydajność oraz sprawność energetyczną. Układy te są przeznaczone dla nowych produktów o dużych możliwościach graficznych oraz obsłudze kontekstowej. Pozwoli to nowym urządzeniom na wyświetlanie grafiki wysokiej rozdzielczości przez dłuższy czas, mając na uwadze ograniczony budżet energetyczny urządzeń przenośnych.

Procesor graficzny (GPU) Mali-G71 wzmacnia ofertę produktów ARM Mali dzięki zwiększeniu wydajności graficznej o 50%, sprawności energetycznej o 20% oraz o 40% stosunku wydajności do powierzchni.

Układ Mali-G71 zapewnia efektywne skalowanie do 32 jednostek cieniujących – dwukrotnie więcej, niż poprzednia generacji GPU – Mali-T880. Ta zmiana sprawia, że wydajność Mali-G71 przekracza możliwości wielu dyskretnych układów GPU występujących w średniej klasy laptopach. Produkt jest również spójny pod względem architektury, co oznacza proste i efektywne tworzenie oprogramowania. Układy są przeznaczone do realizacji realistycznej rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej w urządzeniach przenośnych. Firmy takie, jak Samsung Electronics, Media Tek i HiSilicon zamówiły już licencje. Architektura trzeciej generacji GPU ARM Bifrost stanowi podstawę Mali-G71. Jest ona zoptymalizowana pod kątem silnika Vulcan i innych standardowych API spotykanych na rynku. Stanowi ona rozszerzenie poprzednich generacji Utgard oraz Midgard.
Układy zostały wykonane w procesie technologicznym FinFET 10 nm, dzięki czemu jeden rdzeń zajmuje niecałe 0,65 mm². Oznacza to, że Cortex-A73 jest jednocześnie najmniejszym i najbardziej wydajnym spośród dużych rdzeni ARMv8-A. Ta zaawansowana architektura daje wzrost wydajności i sprawności energetycznej o 30% w stosunku do rdzenia Cortex-A72 dla urządzeń mobilnych.

Dzięki zmniejszeniu rozmiaru oraz zwiększeniu wydajności można wykorzystać układy Cortex-A73 w konfiguracji ARM big.LITTLE, która umożliwia skalowanie poprzez użycie „dużych” rdzeni oraz GPU i innych układów IP w jednym module typu SoC (system-on-chip). Już 10 partnerów uzyskało licencję na układy Cortex-A37, w tym HiSilicon, Marvell oraz Mediatek.

Oprócz smartfonów, nowe układy IP ARM zapewniają wyższą wydajność i przepustowość w innych urządzeniach użytkowych, takich jak komputery z dużym ekranem, przemysłowe bramy sieciowe, samochodowe systemy multimedialne i inteligentne telewizory.