LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
SoM / SBC

Uporządkowane wsparcie dla użytkowników FTDI CleO

ftdi_cleostuff

CleO to płytka przeznaczona do sterowania wyświetlaczami TFT, oparta o Arduino i niezwykle przyjazna mniej doświadczonym elektronikom. Teraz rozpoczęcie pracy z tym układem będzie jeszcze szybsze i przyjemniejsze dzięki nowej stronie internetowej, gromadzącej materiały na temat układu FTDI.

Utrzymana w minimalistycznym stylu strona CleOstuff.com zawiera głównie przewodniki dla początkujących w różnych postaciach: jako wideo w serwisie Youtube, typowe HOWTO przedstawiające krok po kroku instrukcje instalacji niezbędnych narzędzi, oficjalne dokumenty instalacyjne i pliki ReadMe oraz zgromadzone w jednym miejscu biblioteki programistyczne. FTDI uruchomił także forum użytkowników układu CleO – jest to bardzo dobre posunięcie, gdyż społeczność reaguje na problemy użytkowników często szybciej i skuteczniej niż oficjalne kanały komunikacji i pomocy.

Producent przygotował 21 przykładowych projektów, poruszających ponad 80 różnych zagadnień dotyczących programowania układu. W szczególności interesujące są te, które opisują projekty łączące płytki CleO i NerO. Dzięki połączeniu tych dwóch układów możliwe jest skuteczne i energooszczędne sterowanie dużymi prądami zasilającymi ekran dotykowy bez przegrzewania się układu. Producent dopuszcza długotrwały przepływ prądu o natężeniu aż 1A przy napięciu 5V. Oprócz NerO FTDI opisał także kilka innych akcesoriów rozszerzających funkcje CleO i zgromadził ich dokumentację w jednym miejscu.

Dostępna wersja układu o nazwie CleO35 to bardzo ciekawa propozycja dla hobbystów pragnących dodać do swojego projektu Arduino sterowanie wyświetlaczem dotykowym o rozdzielczości 3,5 cala. Dzięki licznym i dobrze zorganizowanym materiałom pomocniczym wdrożenie się do pracy z tym układem będzie na pewno szybkie i bezproblemowe.

Dystrybutorem produktów FTDI w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o. Sp. komandytowa, Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.