DART-6UL obsługuje system operacyjny Brillo

DART-6UL-Top

Nowatorski system firmy Google powstał z myślą o rozwoju technologii Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things). Podobna koncepcja przyświecała specjalistom firmy Variscite podczas tworzenia układu SoM DART-6UL. Połączenie tych dwóch pomysłów może przynieść bardzo ciekawe efekty na rosnącym rynku IoT.

Układy SoM (ang. System on Module) to bardzo wszechstronne platformy sprzętowe, oparte o mikrokontroler z licznymi peryferiami. Sercem DART-6UL jest procesor i.MX 6UltraLite, z rdzeniem ARM Cortex-A7 a wśród interfejsów komunikacyjnych znajdziemy m.in. Wi-Fi, Bluetooth (w najnowszej wersji Low Energy), Ethernet, USB i interfejsy szeregowe. Otrzymujemy więc bardzo użyteczne narzędzie do komunikacji z otoczeniem, które w dodatku mierzy zaledwie 25 mm x 50 mm i pobiera raptem 5 mA prądu w stanie uśpienia.

Oprogramowanie, które Variscite oferuje swoim klientom jest oparte o wersję M10 systemu Brillo. Google dołożył starań, aby rozwijanie oprogramowania na systemy wbudowane przy pomocy Brillo było możliwie proste oraz zadbał o szeroki wachlarz obsługiwanych platform sprzętowych. Oprócz najpopularniejszych w tej branży procesorów ARM, możliwe jest także zainstalowanie systemu na procesorach x86 albo MIPS.

Warto także wspomnieć o stworzeniu specjalnego protokołu Google Weave. Jest on przeznaczony do komunikacji pomiędzy urządzeniami Internetu Rzeczy. Możliwe jest szybkie napisanie aplikacji na smartfona, która przy pomocy protokołu Weave skomunikuje się z okolicznymi kompatybilnymi urządzeniami, np. z systemem do sterowania oświetleniem lub systemem audio. System Brillo obsługuje ten protokół co może okazać się jego kluczową cechą, gdyż szybkość rozwijania systemów jest w dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych parametrów prowadzenia projektów.

Dystrybutorem produktów Variscite w Polsce jest firma Soyter Sp. z o.o. Sp. komandytowa, Klaudyn, ul. Ekologiczna 14/16, 05-080 Izabelin, http://www.soyter.pl.

O autorze