LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Współpraca Renesas i Segger przyspieszy rozwój ekosystemu RX

rsas+segg

Nowa oferta Segger SystemView usprawnia tworzenie systemów opartych na mikrokontrolerach RX dzięki bardziej efektywnej wizualizacji danych

Firma Renesas Electronics Europe ogłosiła współpracę z Segger, która ma na celu rozwój ekosystemu rodziny 32-bitowych mikrokontrolerów RX. Współpraca polega na wykorzystaniu nowego oprogramowania Segger SystemView. SystemView obsługuje strumieniowanie za pośrednictwem interfejsu J-Link, jak też analizę i wizualizację dowolnego projektu wbudowanego opartego na układach Renesas RX.

Rodzina 32-bitowych mikrokontrolerów Renesas RX wykorzystuje autorskie rdzenie procesorów Renesas RXv1 / RXv2. Układy osiągają wysoką wydajność przy umiarkowanym zużyciu energii. W skład rodziny RX wchodzą 4 serie produktów. Flagowa seria RX700 zawiera najbardziej wydajne i zaawansowane układy, seria RX600 – układy standardowe, seria RX200 – układy zapewniające równowagę między wydajnością a oszczędnością mocy, a także seria RX100 o bardzo niskim zużyciu mocy. Te cztery serie pokrywają zapotrzebowanie na różnorodne produkty w takich obszarach zastosowań, jak automatyka przemysłowa, systemy bezpieczeństwa, sprzęty AGD, opieka zdrowotna czy interfejsu użytkownika. Oferta pozwala na łatwe skalowanie rozwiązań od systemów małych do dużych rozmiarów.

Nowe rozwiązanie SystemView firmy Segger daje kompletny wgląd w zachowanie programu, zachowując minimalny wpływ na system wbudowany poddany obserwacji. Rozwiązanie zapewnia śledzenie przerwań i rozpoczęcia, uruchomienia i wstrzymania zadań, a także wywołań API opcjonalnego systemu operacyjnego – wszystko to z dokładnością do cyklu zegara. Pozwala na analizę zajętości procesora przez każde zadanie, przerwanie i czasomierze programowe. SystemView wraz z sondą debuggera J-Link pozwala na strumieniowanie danych i ich analizę w czasie rzeczywistym. To z kolei umożliwia dogłębne zrozumienie zachowania aplikacji w czasie pracy. Analiza w czasie rzeczywistym jest szczególnie pomocna w przypadku złożonych systemów wykorzystujących wiele wątków i zdarzeń, ale też w przypadku surowych układów scalonych bez systemu operacyjnego.

SystemView musiał zapewnić dostarczanie danych w czasie rzeczywistym i minimalny wpływ na działanie systemu – co oznacza narzut poniżej 1 µs na każde wywołanie dla mikrokontrolera Renesas RX z zegarem 200 MHz. Stało się to możliwe dzięki unikalnej technologii RTT (Real-Time Transfer) opracowanej przez firmę Segger. RTT pozwala uzyskać szybkość transferu danych do MB/s w celu ciągłej akwizycji danych w czasie rzeczywistym. Jednocześnie nie wymaga dodatkowego sprzętu poza J-Link i standardowym interfejsem debuggera. SystemView rejestruje dane uzyskane z urządzenia i pozwala je przedstawić w różny sposób. Zarejestrowane dane mogą również zostać zapisane w celu późniejszej dokumentacji i analizy. Badanie systemu tą metodą ułatwia znalezienie i usuniecie problemów, jak również pozwala na jego lepszą optymalizację. Jest to ważne dla zapewnienia jakości przez profesjonalne zespoły programistów. SystemView współpracuje w niezauważalny sposób z systemem operacyjnym czasu rzeczywistego Segger RTOS, który zapewnia wszystkie potrzebne funkcje rejestracji. Praca SystemView nie wymaga udziału systemu operacyjnego.

Dodatkowe informacje o programie SystemView i funkcjonalności poszczególnych modułów można uzyskać na stronie produktu. https://www.segger.com/systemview.html Stamtąd można też go pobrać.

Kompletna specyfikacja J-Link znajduje się pod adresem http://www.segger.com/jlink.html.