Miniaturowy stabilizator LDO STMicroelectronics w nowatorskiej obudowie

Print

Firma STMicroelectronics wprowadziła stabilizator LDO oznaczony symbolem LDBL20 w niezwykle małej obudowie o wymiarach 0,47 x 0,47 x 0,2 mm. Układ ma wydajność prądową 200 mA i doskonale nadaje się do urządzeń ubieralnych i przenośnych, a także elastycznych urządzeń elektronicznych, takich jak wielofunkcyjne karty zbliżeniowe.

ST STAMP, obudowa bez wypustek zastosowana w układzie LDBL20, pozwala przekroczyć ograniczenia wynikające z powierzchni wyprowadzeń i wysokości tradycyjnych, okrągłych wypustek na spodzie układu służących do lutowania. Model LDBL20 stanowi rozszerzenie rodziny kompaktowych stabilizatorów LDO. Rodzina ta obejmuje układy o wydajności prądowej 300 mA w obudowach od DFN 2 x 2 mm do CSP 0,69 x 0,69 mm.

Konstruktorzy LDBL20, poza osiągnięciem tak małych wymiarów, uzyskali również znakomite parametry pracy. Wyjście zapewnia podobną wydajność prądową 200 mA, jak większe układy innych producentów. Obsługiwane są napięcia zasilania z zakresu od 1,5 do 5,5 V, a typowy spadek napięcia zasilania wynosi 200 mV. Tłumienie składowej zasilania (PSRR) wynosi 80 dB na częstotliwości 100 Hz i 50 dB dla 100 kHz, co zapewnia filtrację w szerokim zakresie częstotliwości. Pozwala to zrealizować stabilną linię zasilania w energooszczędnych urządzeniach na baterie. Prąd spoczynkowy wynosi 20 µA bez obciążenia, 100 µA przy pełnym obciążeniu i 0,3 µA w trybie oczekiwania, co pozwala uzyskać maksymalną sprawność w dowolnych warunkach pracy.

Do wyboru dostępny jest szeroki zakres napięć wyjściowych, od 0,8 V do 5,0 V z krokiem 50 mV. Projektanci mogą również wykorzystać funkcje wbudowane w LDBL20, do których należą układ logiczny wyłączający stabilizator, łagodny rozruch i możliwość aktywnego rozładowania napięcia wyjściowego w razie potrzeby.

Dostępna jest też płytka ewaluacyjna dla LDBL20 o nazwie STEVAL-ISB034V1, która pomoże w projektowaniu wielu różnych rodzajów produktów. Należą do nich monitory tętna i urządzenia dla sportowców, mierniki glukozy, aparaty słuchowe, czujniki ubieralne, bezprzewodowe słuchawki, przenośne urządzenia audio, inteligentne przystawki, zegarki i karty czipowe.

Układ LDBL20 znajduje się obecnie w produkcji. Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie produktu.

O autorze