LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

Nowe obciążenia elektroniczne prądu stałego Magna-Power

mapo_load

Magna-Power Electronics wprowadza na rynek nowe elektroniczne obciążenia o mocach od 1,25 kW do ponad 120 kW. Gama nowych produktów obejmuje trzy serie o oznaczeniach ALx, ARx i WRx, w skład których wchodzi 39 modeli chłodzonych powietrzem lub wodą o mocach od 1,25 kW do ponad 120 kW, napięciach pracy w zakresie 0 – 1000 V i prądach w zakresie 0 – 1200 A. Linia produktów MagnaLOAD wprowadzona równocześnie z nową rozproszoną architekturą DSP o nazwie MagnaLINK™ charakteryzuje się cyfrową pętlą sprzężenia zwrotnego i obsługuje opracowany specjalnie na te potrzeby protokół szybkiej komunikacji między urządzeniami. Produkty MagnaLOAD są przeznaczone do rozpraszania energii DC w procesie projektowania, produkcji i sprawdzania źródeł prądu stałego, w tym zasilaczy, konwerterów DC-DC, baterii, paneli słonecznych, ogniw paliwowych, silników i elektromagnesów.

W obciążeniach MagnaLOAD z rodziny ALx o mocach 1,25 kW i 2,5 kW zastosowano konwencjonalne elementy rozpraszania energii na bazie liniowych układów MOSFET, dzięki którym uzyskano bardzo szeroki zakres roboczych wartości prąd-napięcie przy jednoczesnej maksymalizacji mocy znamionowej. Wskutek zastosowania w urządzeniach innowacyjnej metody rozpraszania ciepła, opracowanej przez firmę Magna-Power na potrzeby programowalnych zasilaczy prądu stałego, konwencjonalne chłodzenie zastosowane w obciążeniach ALx zapewnia długi czas eksploatacji w środowisku o temperaturze otoczenia do 50 °C.

W obciążeniach MagnaLOAD z rodziny ARx o mocach 7,5 kW do ponad 45 kW zastosowano opatentowaną przez firmę metodę aktywnej rezystancji (Active Resistance Technology), polegającą na połączeniu sieci rezystorów z elementami liniowymi. Łącznie z nowym kontrolerem DSP MagnaLink™ uzyskano 16-bitową rozdzielczość programowania i pomiaru oraz cenę, będącą ułamkiem ceny obciążeń o konwencjonalnej konstrukcji, wynikającą z zastosowania metody aktywnej rezystancji. Oprócz typowych trybów pracy z kontrolą napięcia, prądu, mocy i rezystancji, metoda aktywnej rezystancji umożliwia pracę w trybie reostatu, zapewniając bieżącą kontrolę wewnętrznej binarnej sieci rezystorów, dzięki czemu unika się ograniczeń pasma typowych dla pracy w trybie kontroli rezystancji.

W obciążeniach MagnaLOAD z rodziny AWx o mocach 15 kW do ponad 120 kW również zastosowano metodę aktywnej rezystancji (Active Resistance Technology), w połączeniu z niedawno opracowanymi w firmie mikrokanałowymi radiatorami chłodzonymi wodą. Urządzenia te są przeznaczone do pracy pod dużym obciążeniem, gdy kontrola przepływu ciepła jest bardzo istotna. Uzyskano tu znacznie podwyższoną gęstość mocy w porównaniu z rozwiązaniami wykorzystującymi chłodzenie powietrzem. Zintegrowane zawory kontrolują przepływ wody w taki sposób, aby uniknąć kondensacji. Można uzyskać pełną moc znamionową, wykorzystując podłączenie do wody o temperaturze do 25 °C ze zwykłej sieci wodociągowej.

Opracowana przez firmę Magna-Power architektura sterowania nowej generacji MagnaLINK™ wykorzystuje sieć rozproszonych układów DSP wbudowanych w ważniejszych podzespołach programowalnych produktów. Oprócz tradycyjnych cech produktów Magna-Power takich jak szybka reakcja na stany przejściowe oraz duża dokładność programowania i pomiaru, MagnaLINK™ zapewnia całkowicie cyfrową pętlę sprzężenia zwrotnego, regulowane wzmocnienie przy sterowaniu, programowalne nachylenie charakterystyk, generację dowolnych przebiegów i wiele innych zaawansowanych funkcji sterowania. Możliwość rozbudowy jest główną cechą urządzeń wyposażonych w MagnaLINK™, co uzyskano dzięki cyfrowym portom MagnaLINK™ pracującym w trybie master-slave. Porty te umożliwiają łączenie wielu jednostek równolegle lub szeregowo i uzyskanie wyjątkowych właściwości oraz zagregowanych pomiarów na wejściu DC.

Wszystkie produkty MagnaLOAD są standardowo wyposażone w zestaw portów sterujących USB na płycie czołowej i ściance tylnej, porty RS485, podwójny port MagnaLINK™ do cyfrowego sterowania master-slave oraz 25-stykowe złącze D-Sub z konfigurowanym przez użytkownika układem styków I/O. Dostępne są także interfejsy Ethernet LXI TCP/IP i IEEE-488 GPIB. Zgodność z wieloma środowiskami programowania jest zapewniana dzięki obsłudze poleceń zgodnie ze standardem SCPI (Standard Commands for Programmable Instrumentation) oraz zapewnieniu sterowników National Instruments LabVIEW™ i IVI.

Niektóre funkcje mogą nie być dostępne w momencie wprowadzenia produktów na rynek, lecz pojawią się w przyszłości za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania. Więcej informacji na ten temat można uzyskać u lokalnych partnerów firmy Magna-Power.

Wszystkie produkty Magna-Power products są projektowane i wytwarzane w siedzibie firmy w miejscowości Flemington w stanie New Jersey w USA. Produkty MagnaLOAD są obecnie dostępne bezpośrednio od firmy Magna-Power w USA, poprzez biura sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Niemczech a także poprzez sieć dystrybutorów w ponad 40 krajach na całym świecie.

Dystrybutorem firmy Magna-Power w Polsce jest firma Tespol Sp. z o.o., ul. Klecińska 125, 54-413 Wrocław, tel.: 71 783 63 60, 22 675 75 42, www.tespol.com.pl.

Autor: Tespol