Pierwszy na rynku generator przebiegów 3-w-1

367487

Firma Tektronix przedstawiła pierwsze na rynku wielofunkcyjne generatory arbitralne z serii AWG4000. Ten nowy, przenośny generator dysponuje trzema trybami pracy: podstawowym, zaawansowanym i cyfrowym. Generator można łatwo przekazywać między zespołami pracowników realizujących rozmaite zadania – od projektowania systemów bezprzewodowych i radiowych do systemów wbudowanych i zastosowań badawczych.

W wielu projektach związanych ze współczesną elektroniką inżynierowie muszą generować pewne często używane przebiegi możliwie szybko, poświęcając minimum czasu na konfigurację. Niekiedy jednak zachodzi potrzeba generowania bardziej złożonych przebiegów, z bogatymi możliwościami konfiguracji. Na przykład sygnał używany w projekcie wbudowanym może być prostym zegarem o stałej częstotliwości, ale w przypadku systemów komunikacyjnych i radarowych stanowi złożoną kombinacją zmodulowanych przebiegów kodujących informację cyfrową. Generator przebiegów AWG4000 jest pierwszym przyrządem, który zrealizuje tak różnorodne zadania.

Generator sygnału AWG4000 ma 2 kanały analogowe i 32-bitowe kanały cyfrowe, częstotliwość próbkowania do 2,5 miliarda próbek na sekundę (GS/s) i pasmo 750 MHz. Rozdzielczość pionowa to 14 bitów. Pamięć mieści do 64 milionów punktów na kanał (Mpt/ch). Przyrząd obsługuje sekwencje zawierające do 16.384 pozycji. Wiele z tych parametrów może być ulepszonych już w miejscu pracy – w tym rozmiar pamięci i opcjonalne wyjścia cyfrowe.

W odróżnieniu od wielu generatorów arbitralnych, które są przeznaczone do montażu w szafach, ten przyrząd waży niecałe 7 kilo. Wyposażony jest w ekran dotykowy o przekątnej 10,1 cala. Przenośność jest ważną cechą zwłaszcza w przypadku laboratoriów, w których sprzęt jest używany przez różne zespoły. Możliwość przenoszenia przyrządu z jednego stanowiska na drugie oznacza oszczędności finansowe.

Do prostych zadań jest przeznaczony podstawowy interfejs generatora funkcyjnego / arbitralnego AWG4000. Pozwala on generować funkcje i przebiegi przy naciśnięciu minimalnej liczby przycisków. Płytkie menu opcji jest obsługiwane za pomocą ekranu dotykowego. Do bardziej skomplikowanych zadań służy aplikacja systemu Windows (zainstalowanego na oscyloskopie) – interfejs użytkownika, który pozwala na generację złożonych sekwencji i zmodulowanych sygnałów na równoległych wyjściach cyfrowych. Możliwa jest także instalacja innych narzędzi do generacji sygnałów, takich jak RFXpress lub Matlab, które pozwolą użytkownikom łatwo generować dowolne przebiegi.

AWG4000 jest również odpowiedni do zastosowań przy procesie produkcji oraz do zaawansowanych badań, gdzie potrzebna jest synchronizacja i komunikacja między przyrządami. Za pomocą dedykowanego interfejsu można zsynchronizować do sześciu generatorów AWG4000, aby zapewnić precyzyjnie określone zależności czasowe między wskazaniami przyrządów.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie produktu.

Jedynym autoryzowanym dystrybutorem firmy Tektronix w Polsce jest firma Tespol Sp. z o.o., ul. Klecińska 125, 54-413 Wrocław, tel.: 71 783 63 60, 22 675 75 42, www.tespol.com.pl.

O autorze