[2] Pierwsze kroki z FPGA – szkoła MAXimatora – pierwszy projekt z edytorem schematów
Rysowanie schematu
W projekcie założonym według wcześniejszego opisu tworzymy planszę schematu, co wymaga wybrania w menu opcji File>New, w wyniku czego wyświetla się okno pokazane na rysunku 8. Wybieramy w nim opcję (w sekcji Design Files) Block Diagram/Schematic File w wyniku czego do projektu licznik_74169 zostanie dodana czysta plansza schematu, jak pokazano na rysunku 9.
Dwukrotne kliknięcie prawym przyciskiem myszy na planszy schematu powoduje otwarcie okna dostępu do predefiniowanych graficznych symboli bibliotecznych (rysunek 10), z których użyjemy element z biblioteki others>max2plus o nazwie 74169 (rysunek 11).
Element wybrany z listy kładziemy na planszy schematu (rysunek 12), teraz „obrysujemy” go, wykonując lokalne połączenia, zgodnie z opisem na wstępie i dokumentacją licznika 74169. Potrzebny nam symbol „masy” (odpowiadający stanowi logicznemu „0”) także pobieramy z biblioteki elementów graficznych, jest on dostępny w katalogu primitives>other (rysunek 13). Połączenia wykonujemy za pomocą narzędzia Orthogonal Node Tool, które jest dostępne w menu programu (rysunek 14).
Po narysowaniu linii połączeniowych przypisujemy do nich symbole wejść i wyjść, do czego służy narzędzie Pin Tool dostępne w menu (rysunek 15). Dostępne są w nim trzy opcje: wejście, wyjście i linia dwukierunkowa.