LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Artykuły

STM32F412G-DISCO: nowy zestaw startowy w rodzinie STM32 DISCOVERY

Do sprzedaży trafił kolejny zestaw startowy firmy STMicroelectronics, należący do rodziny DISCOVERY, wyposażony w mikrokontroler STM32F412ZGT6. Jest to układ uzupełniający rodzinę wydajnych mikrokontrolerów z rdzeniem Cortex-M4F (dotychczas należały do niej mikrokontrolery: STM32F401, STM32F410 i STM32F411 – tabela 1), które producent zakwalifikował do grupy Access Line charakteryzującej się niewielkim poborem mocy i silną optymalizacją cenową.

Tab. 1. Zestawienie najważniejszego wyposażenia mikrokontrolerów STM32 High Efficiency Access Line

tab1

Pomimo tego STM32F412 jest mikrokontrolerem bogato wyposażonym w układy peryferyjne, ma pamięć Flash o dużej pojemność (1 MB), także RAM ma ponadprzeciętną pojemność (256 kB), a rdzeń może być taktowany sygnałem zegarowym o częstotliwości do 100 MHz. Schemat blokowy mikrokontrolerów STM32F412 pokazano na rysunku 1.

Rys. 1. Schemat blokowy mikrokontrolera STM32F412

Rys. 1. Schemat blokowy mikrokontrolera STM32F412

 

Fot. 2. Wygląd zestawu STM32F412-DISCO

Fot. 2. Wygląd zestawu STM32F412-DISCO

Zestaw startowy STM32F412G-DISCO (fotografia 2) skonstruowano z myślą o uwydatnieniu nowych i ważnych elementów wyposażenia mikrokontrolerów STM32F412, szczególnie:

  • sprzętowego interfejsu QSPI, który w zestawie służy do komunikacji z pamięcią NOR-Flash o pojemności 128 Mb,
  • interfejsu FSMC, który w zestawie służy do obsługi kolorowego wyświetlacza LCD o przekątnej 1,54 cala i wymiarach matrycy LCD 240×240 pikseli z pojemnościowym touch-panelem. Obsługę wyświetlacza ułatwia koprocesor graficzny ART wbudowany w mikrokontroler,
  • interfejsu I2S, który w zestawie służy do obsługi kodeka audio oraz mikrofonów MEMS z interfejsem DFSDM,
  • interfejsu USB-OTG, który w zestawie działającym według domyślnego programu demonstracyjnego spełnia rolę USB Device Mass Storage. Można go także używać jako Hosta USB, ale wymaga to przygotowania własnego programu.

Ponieważ zgodnie z nomenklaturą producenta, mikrokontroler zastosowany w prezentowanym zestawie należy do rodziny energooszczędnej, zestaw wyposażono w zworkę umożliwiającą pobór natężenia prądu pobieranego przez mikrokontroler oraz dwunapięciowy stabilizator, pozwalający zasilać mikrokontroler napięciem 3,3 V lub 2 V.

W skład standardowego wyposażenia STM32F412G-DISCO wchodzi programator-debugger ST-Link/v2-1, który spełnia także rolę pamięci masowej oraz wirtualnego portu COM – można go wykorzystać np. do komunikacji z programem terminalowym uruchomionym na PC. Pozostałe elementy standardowego wyposażenia prezentowanego zestawu przypominają pozostałe zestawy z serii DISCOVERY, są to: LED-y dla aplikacji użytkownika (4 szt.), 5-stykowy joystick oraz złącze dla karty MicroSD (obsługiwanej za pomocą interfejsu SDIO). Linie GPIO mikrokontrolera twórcy zestawu wyprowadzili na złącza o rastrze 2,54 mm zgodne z systemem Arduino oraz na dwurzędowe złącza o tym samym rastrze, noszące nazwę ST Zio.

Prezentowany zestaw jest standardowym – jak na rodzinę DISCOVERY firmy STMicroelectronics – rozwiązaniem, a w przypadku tej rodziny zestawów „standardowy” oznacza: dobrze wyposażony, o dużej elastyczności i dużych możliwościach poznawczych. Podobnie jest z oprogramowaniem demonstracyjnym, które producent rozpowszechnia w ramach pakietu STM32CubeF4: przykłady są dostępne z kompletami plików źródłowych, dobrze skomentowane i łatwe w użyciu.