LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Sprzęt pomiarowy

Analizator sygnałów z przemiataniem ciągłym o paśmie 110 GHz

image001_low

Ważniejsze cechy:

  • Jeden z najszerszych zakresów częstotliwości pracy wśród tego typu przyrządów: od 3 Hz do 110 GHz
  • Współczynnik DANL (displayed average noise level) wynoszący zaledwie –150 dBm/Hz dla częstotliwości powyżej 50 GHz
  • Pierwszy na rynku analizator o szerokości pasma pomiarowego 5 GHz

Firma Keysight Technologies zaprezentowała na konferencji European Microwave Week 2016 nowe technologie pomiaru widma i analizy sygnałów w zakresie fal milimetrowych. Analizator sygnałów Keysight N9041B UXA X-Series jest pierwszym tego typu przyrządem pokrywającym zakres częstotliwości 110 GHz oraz oferującym szerokość pasma pomiarowego do 5 GHz.

Opracowywanie seryjnych przyrządów pomiarowych przeznaczonych do pracy w zakresie bardzo dużych częstotliwości wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Model N9041B UXA jest doskonałym przykładem świadczącym o jakości aparatury pomiarowej dostarczanej przez Keysight. Do jego unikalnych cech należy zaawansowana głowica pomiarowa o małych stratach i efektywnej przemianie częstotliwości, zapewniająca współczynnik DANL (displayed average noise level) wynoszący zaledwie –150 dBm/Hz przy charakteryzacji sygnałów z modulacją szerokopasmową z zakresu fal milimetrowych.

Wraz z testerem w.cz. dla standardu 802.11ad, model UXA otwiera nowe możliwości w zakresie analizy systemów pracujących w zakresie fal milimetrowych, takich jak 5G, 802.11ad czy radarów motoryzacyjnych. Jest to kolejny krok w programie mającym na celu umożliwienie korzystania z technologii transmisji w paśmie powyżej 50 GHz w aplikacjach komercyjnych.

Wyzwania związane z projektowaniem systemów pracujących na tych częstotliwościach są duże, co zwiększa potrzebę posiadania zintegrowanych narzędzi do projektowania, symulacji, pomiarów i analiz. Narzędzia programowe firmy Keysight do projektowania i symulacji usprawniają prace nad projektowaniem urządzeń i systemów nowej generacji. Zostały one wykorzystane już przy projektowaniu modelu N9041B UXA, ułatwiając poprawne zaprojektowanie jego obwodów pracujących w zakresie fal milimetrowych. Inżynierowie z firmy Keysight korzystali ponadto z narzędzi pomiarowych na zakres fal milimetrowych, w tym z analizatorów sieci, oscyloskopów, analizatorów widma, generatorów sygnałowych i ich oprogramowania aplikacyjnego do pełnej charakteryzacji urządzeń.

Obecne zastosowania dla tych narzędzi obejmują systemy komunikacji bezprzewodowej 5G, łącza backhaul pracujące na falach milimetrowych, systemy komunikacji satelitarnej, radary motoryzacyjne i wojskowe oraz systemy wojny elektronicznej. Nowe obszary zastosowań to głównie opracowywanie urządzeń i systemów do analizy materiałów znajdujących zastosowanie w produkcji oraz sektorze farmaceutycznym i medycznym.

Rozwiązania pomiarowe firmy Keysight dla zakresu fal milimetrowych były prezentowane na konferencji European Microwave Week w dniach od 4 do 8 października. Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresem www.keysight.com/find/millimeter-wave, a prezentację wideo pod adresem www.youtube.com/playlist?list=PLvQ5Bzr3tM50DBXpoDRDSvbGo-wdNM4zX. Informacje uzupełniające są dostępne na stronie www.keysight.com/find/millimeter-wave_backgrounder.