LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
SoM / SBC

Attiny Arcade – automat do gry w pigułce

attiny_arcade

Prawdziwa gratka dla amatorów elektroniki oraz dla osób poszukujących prostej kieszonkowej rozrywki nie będącej smartfonem – wykorzystujący Arduino układ wyposażony tylko i wyłącznie w wyświetlacz i dwa przyciski. Proste jest piękne!

Attiny Arcade to tzw. produkt DIY (od ang. Do It Yourself). Dostępny już za 20 GPB zestaw zawiera 12 elementów. Sercem urządzenia jest ATtiny85. Jest to 8-bitowy mikrokontroler AVR z 8KB pamięci flash o maksymalnej częstotliwości pracy wynoszącej 20 MHz. Taki procesor wystarcza do uruchomienia prostych gier, typu Snake, Pacman czy Pong, a przy tym zużywa bardzo mało energii. Do zasilania służy bateria CR2032, a jako wyświetlacza OLED użyto układu SSD1306 o rozdzielczości 128 x 64 pikseli. W skład zestawu wchodzą jeszcze: piezoelektryczny głośniczek, przyciski, estetycznie udekorowana płytka PCB do której należy przylutować wszystkie elementy oraz prawdziwa perełka – mała plastikowa obudowa, wydrukowana na drukarce 3D.

Całe urządzenie zmieści się w kieszeni i ma autentyczne walory użytkowe – w dowolnej sytuacji pomaga skutecznie zabić czas grą w jedną z klasycznych produkcji branży rozrywkowej. Wydaje się jednak, że produkt jest głównie skierowany do osób chcących nie tylko samodzielnie zlutować układ, ale także napisać na niego własny program – prawdopodobnie grę. Ponieważ ATtiny85 jest zgodny z Arduino, można łatwo rozwijać na nim oprogramowanie bez zagłębiania się w specyfikację samego mikrokontrolera. Attiny Arcade jest także ciekawą propozycją dla najmłodszych adeptów elektroniki, którzy wyrośli już ze Scratcha, złapali programistycznego bakcyla, ale wciąż interesują ich głównie gry komputerowe.

Osoby zainteresowane miniaturową konsolą do gier zapraszamy na blog jej twórcy, będący zarazem źródłem informacji o jej konstrukcji i miejscem wymiany pomysłów na kolejne gry.

Tagi: Arduino, AVR, DIY, news