LED-owe podświetlanie wystaw – seria LUXEON Stylist firmy Lumileds

lu_luxstyser

Osoby zajmujące się oświetleniem wystaw, niezależnie od tego czy chodzi o muzeum sztuki czy o sklep z żywnością, zdają sobie sprawę z wagi barwy i intensywności światła w przyciąganiu uwagi klienta. Holenderski producent oświetlenia LED, firma Lumileds, przygotowała ofertę specjalnie dla takich zastosowań.

Już od dwóch lat sporym powodzeniem cieszy się technologia CrispWhite, mająca na celu wydobycie koloru bieli z materiałów poprzez emisję światła o specyficznej temperaturze barwowej około 3000 K oraz dodatkowych widm aktywujących chemiczne składniki FWA (ang. fluorescent whiening agents), dodatkowo wzmacniających biały kolor. W serii LUXEON Stylist jest też dostępna nowa technologia CrispColor, która pozwala wydobyć szerszą game kolorów i większe nasycenie barw.

Restauratorzy na całym świecie używali dotychczas oświetlenia halogenowego, gdyż emituje ono „cieplejsze” światło. Oświetlenie LED-owe przegrywało tę nierówną walkę nawet mimo o 70-80% niższego zużycia energii. Lumileds oferuje jednak diody LED w technologii AtmoSphere, które generują światło o temperaturze barwowej 2000K, zbliżonej do światła świecy, oraz współczynniku oddawania barw 90 – idealnie trafiając w oczekiwania branży restauracyjnej. W połączeniu z dopracowanymi systemami oświetlenia takimi jak Matrix Platform, istnieje możliwość skonstruowania dowolnej instalacji z ciepłym, przyćmionym światłem, tworząc przyjemną atmosferę w restauracji.

Ostatnią technologią w serii Stylist jest FreshFocus. Diody produkowane w tej technologii mają za zadanie zintensyfikować odbiór konkretnych barw, w zależności od oświetlanego produktu. Na wystawy mięsa przewidziano oświetlenie o temperaturze barwowej rzędu 2200K, nasycające barwy czerwone. Inne diody należy skierować na pieczywo i ciastka, aby wydobyć z nich kolor żółty, sprawiając tym samym wrażenie świeżości. Wreszcie – w celu oświetlenia wystawy w sklepie warzywnym należy odpowiednio dobrać diody, które zintensyfikują zieloną barwę liści, wizualnie czyniąc rośliny jeszcze bardziej soczystymi.

Diody LED w serii Stylist przynoszą znaczne oszczędności w zużyciu energii, oferując wydajność świetlną rzędu 100 lm/W. Jednak najważniejsza jest ich niezwykła elastyczność, pozwalająca przedstawić każdy produkt w dosłownie „lepszym świetle”, zarówno na wystawie mody, w sklepie spożywczym, jak i w restauracji czy piekarni. Pamiętajmy – klient kupuje „oczami”!

Dystrybutorem produktów Lumileds w Polsce jest firma Future Electronics, ul. Kłopotowskiego 22, 03-717 Warszawa, tel.: 22 590 72 02, fax: 22 590 72 30, http://www.futureelectronics.com.

O autorze