LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowa rodzina PIC18 z układami peryferyjnymi niezależnymi od rdzenia

image

Rodzina mikrokontrolerów PIC18F K40 zawiera samodzielny przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC) z funkcją filtracji i analizy sygnału – w sam raz do kondycjonowania sygnału i systemów dotykowych.

Firma Microchip Technology wprowadziła do oferty nową rodzinę mikrokontrolerów PIC18F K40. Rodzina obejmuje 10 nowych modeli z pamięcią Flash o rozmiarze od 16 do 128 KB, które mieszczą się w obudowach z liczbą wyprowadzeń od 28 do 64. Te tanie 8-bitowe mikrokontrolery są pierwszymi modelami PIC18 , które zawierają układy peryferyjne niezależne od rdzenia (CIP).

Rozwiązanie CIP daje projektantom możliwość zrealizowania pewnych zadań przez podukłady sprzętowe, co pozwala odciążyć procesor lub wprowadzić go w tryb uśpienia. To przekłada się na niższe zużycie mocy. Pozwala też zapewnić deterministyczny czas odpowiedzi, jak również skrócić czas tworzenia i testów oprogramowania. Rodzina PIC18F K40 zawiera przetwornik analogowo-cyfrowy z funkcjami obliczeniowymi (ADC2) – wielofunkcyjny układ, który niezależnie od rdzenia może kontrolować akwizycję danych i analizę sygnału wymagane przez urządzenia czujnikowe, w tym pojemnościowe czujniki dotyku.

Dodanie układów CIP do rodziny PIC18F K40 jest następstwem sukcesu, jakie odniosła rodzina PIC18F K20. Nowe modele są atrakcyjne cenowo i zapewniają do 128 KB Flash, pamięć EEPROM i rozbudowany zestaw układów peryferyjnych. Mikrokontrolery zawierają pełny zestaw układów peryferyjnych niezależnych od rdzenia, które obsługują funkcje zabezpieczeń – sumę kontrolną i kontrolę pamięci, watchdog okienkowy i sprzętowy czasomierz (Hardware Limit Timer), do siedmiu sprzętowych generatorów PWM i wiele interfejsów komunikacji. Ponadto rodzina PIC18F K40 zawiera samodzielne analogowe układy peryferyjne,między innymi układ wykrywający przejście przez zero (ZCD), wbudowany komparator i ADC2. Układ ADC2 realizuje takie funkcje analizy, jak uśrednienie, filtracja, nadpróbkowanie i automatyczne porównywanie z wartością progową – niezależnie od głównego procesora. Mikrokontrolery pracują z napięciem 5 V.

Nowe układy można stosować w wielu segmentach rynku w rozmaitych zastosowaniach – takich, jak wykrywanie dotyku, przemysłowe systemy kontroli, urządzenia użytkowe i Internet Przedmiotów (IoT).

Microchip kontynuuje rozwój 8-bitowych mikrokontrolerów dzięki nowym układom peryferyjnym  umieszczonych zarówno w procesorach PIC, jak i ARM. Rodzina PIC18F K40 łączy duże rozmiary pamięci z większą liczbą układów niezależnych od rdzenia. Dodatkowo narzędzi Microchip MPLAB Code Configurator (MCC) pozwala znacząco skrócić czas opracowania produktu i zwiększyć wydajność systemu.

Nowa rodzina PIC18F K40 jest obsługiwana przez płytki HPC (High Pin Count) Curiosity oraz popularne platformy projektowe Microchip, w tym MPLAB Code Configurator, zintegrowane środowisko MPLAB X, kompilator XC8 oraz nowe środowisko chmurowe MPLAB Xpress.

Więcej informacji o rodzinie mikrokontrolerów PIC18F „K40” znajduje się na stronie http://www.microchip.com/K40.

Autor: Microchip
Amerykański producent układów scalonych, począwszy od analogowych, jak wzmacniacze operacyjne, poprzez elementy optoelektroniczne, radiowe i pamięci EEPROM. Firma wytwarza też serie mikrokontrolerów: PIC, dsPIC, AVR.