Nexperia – nowe oblicze działu NXP Standard Products

nexperia

NXP chce skupić się na wyspecjalizowanych układach analogowo-cyfrowych. W tym celu pozbywa się działu odpowiedzialnego za wielkoskalową produkcję standardowych elementów elektronicznych.

NXP Standard Products zostanie wykupione przez chińską spółkę JAC Capital oraz globalny fundusz inwestycyjny Wise Road Capital. To dobre wieści dla dotychczasowych klientów działu Standard Products, którzy mogą spodziewać się globalnych inwestycji w celu utrzymania lub polepszenia tempa rozwoju firmy. Również pracownicy działu nie muszą obawiać się skutków transakcji. Cały dział, wraz z 11 tysiącami pracowników i zarządem, od 2017 roku stanie się niezależną firmą Nexperia z siedzibą w Nijmegen, w Holandii.

Od Nexperii, zamiast od NXP, będzie można kupić podstawowe elementy elektroniczne, takie jak różnego rodzaju diody, tranzystory polowe i bipolarne – zarówno wielkiej mocy jak i sygnałowe, wszelkie elementy poprawiające ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi oraz elementy logiczne, od prostych bramek aż po komparatory cyfrowe. Porfolio produktów zachowa pełną ciągłość.

Pod marką NXP pozostaną wszystkie pozostałe produkty, w tym: znane rodziny mikrokontrolerów Kinetis, i.MX, czy LPC, nierzadko wymagające rządowych certyfikatów elementy autentyfikacji i identyfikacji, np. powszechnie znane układy do kart zbliżeniowych MIFARE, a także cała gama układów elektronicznych przeznaczonych dla branży motoryzacyjnej: od czujników, aż po elementy nagłośnienia.

Powstanie Nexperii jest jednym z wielu kroków jakie podjęło NXP w celu realizacji swojej biznesowej strategii „Smarter World”. Zakłada ona, że firma skupi się na tworzeniu inteligentnych układów, które znajdą zastosowaniu w implementacji koncepcji Internetu Rzeczy, a także jako elementy autonomicznych samochodów – która to branża jest NXP najbliższa – jak i urządzeń ubieralnych czy aparatury medycznej.

Ostatni rok obfituje w ważne decyzje holenderskiej firmy. W grudniu 2015 roku ogłoszono połączenie z amerykańskim Freescalem a jesienią całe NXP zostało sprzedane Qualcommowi. Wszystkie te zawirowania wprowadziły pewną nerwowość w kursie akcji firmy, ale ostatecznie pozwalają jej obrać od dawna zamierzony kierunek rozwoju.

O autorze