LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
IoT

Nowe, energooszczędne układy radiowe dalekiego zasięgu STM

Print

Firma STMicroelectronics zaprezentowała swój najnowszy układ radiowy przeznaczony dla Internetu Przedmiotów (IoT). Zapewnia on bardzo korzystną wydajność energetyczną, pozwalając przedmiotom połączonych w sieć pracować do 10 lat bez wymiany baterii. Układ mieści się w obudowie QFN24 o wymiarach 4 mm x 4 mm.

Nowe układy nadawczo-odbiorcze ST S2-LP są przeznaczone do urządzeń podłączonych do sieci, takich jak systemy alarmowe i urządzenia monitoringu, jak również inteligentne mierniki. Mogą też stanowić łącza radiowe dalekiego zasięgu, które służą do komunikacji zdalnych czujników z chmurą bez pośrednictwa lokalnej bramy. Inne zastosowania obejmują automatykę budynkową, przemysłowe systemu monitoringu i kontroli oraz systemy zarządzania oświetleniem, sterownia ruchem czy parkingi inteligentnych miast.

Układ pracuje w nielicencjonowanych pasmach sub-GHz dostępnych na całym świecie. Praca wąskopasmowa pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnego pasma radiowego i pewną transmisję danych na długie dystanse z wykorzystaniem sygnałów niskiej mocy. Dodatkowo układ nadawczo-odbiorczy umożliwia łączenie z globalną siecią Sigfox, aby zapewnić niezawodną, tanią i energooszczędną komunikację dla miliardów czujników i małych przedmiotów.

Układ nadawczo-odbiorczy S2-LP jest układem o wysokim stopniu integracji. Układ radiowy pasma podstawowego wykorzystuje technologie opracowane przez ST, w tym niskomocowe analogowe układy radiowe oraz bloki cyfrowe.

Oto najistotniejsze cechy opisywanego produktu:

  • Praca w topologii punkt-punkt, gwiazdy oraz siatki pozwala na bardzo elastyczne podłączanie urządzeń do sieci.
  • Bardzo niski pobór mocy – w trybie odbioru układ pobiera prąd 6,7 mA, natomiast przy transmisji z mocą 10 dB pobiera 10 mA. W trybie uśpienia pobór prądu spada do 600 nA, a w trybie oczekiwania – 350 nA.
  • Czułość odbiornika na poziomie -130 dBm pozwala na komunikację na odległości nawet kilkuset kilometrów w zależności od warunków środowiska, pozwalając na pokrycie dużego obszaru.
  • Jest to funkcjonalne rozwiązanie, które można skonfigurować do pracy w wielu pasmach ISM sub-GHz. Obsługuje protokoły Sigfox, Wireless M-Bus i 6LowPAN, jak również protokół IEEE 802.15.4g, który jest przeznaczony dla domowych systemów zarządzania energią.
  • Układ korzysta z kompletnego pakietu SDK przeznaczonego dla mikrokontrolerów STM32, sprawdzonego w projektowaniu energooszczędnych systemów IoT. Dla układów STM32 dostępna jest rozbudowana platforma projektowa obejmująca płytki prototypowe, oprogramowanie i inne materiały.
  • Układ jest zgodny z wymaganiami sieci Sigfox. Dostępny certyfikowany zestaw projektowy pozwala na błyskawiczne połączenie z siecią Sigfox w celu testów prototypów.

Układ nadawczo-odbiorczy dalekiego zasięgu SP-LP jest już w produkcji.