Nowe rozwiązanie dla inteligentnych systemów oświetlenia i czujników IoT

nord

Nowe rozwiązanie opracowane przez Gooee, wielokrotnie nagradzany start-up na rynku inteligentnych systemów oświetlenia, pozwala zmniejszyć koszty instalacji i konserwacji oraz zużycia energii. Jest to platforma dla inteligentnych systemów oświetlenia i czujników IoT przeznaczona dla producentów oświetlenia LED. Prosta warstwa sprzętowa i interfejs chmurowy pozwalają na oszczędność do 80% energii w porównaniu do konwencjonalnych systemów oświetlenia.

Firma Nordic Semiconductor ogłosiła, że wielokrotnie nagrodzony start-up z obszaru oświetlenia, Gooee, wybrał rozwiązanie Bluetooth Low Energy (LE) tej firmy do realizacji swej bezprzewodowej platformy Bluetooth Mesh. Jest to platforma zatwierdzona przez Bluetooth SIG, która zapewnia obsługę sieci i beaconów dla inteligentnych systemów oświetlenia i IoT. Gooee ma nadzieję, że platforma ta znacząco uprości proces instalacji, obniży zużycie energii i koszty konserwacji, poprawiając warunki w sklepach, biurach i innych środowiskach.

Oferowane przez Gooee monitorowanie każdego źródła światła LED w systemie, niezależnie od jego rozmiaru, daje szansę na redukcję kosztów konserwacji. Umożliwia również „konserwację wyprzedzającą” – w tej sytuacji na podstawie zachowania diody LED można przewidzieć, kiedy nastąpi jej awaria, co pozwala na jeszcze bardziej efektywną optymalizację zarządzania systemem. To rozwiązanie umożliwia również ciągłe śledzenie pracy diody, co umożliwia korzystanie z długoterminowej gwarancji i dalszą redukcję kosztów.

Platforma Gooee dla inteligentnych systemów oświetlenia i czujników IoT wykorzystuje moduł interfejsu bezprzewodowego (WIM) zawierający układ System-on-Chip (Soc) nRF51822 firmy Nordic Semiconductor. Pozwala on sterować i monitorować każdą diodę LED za pośrednictwem jej linii zasilania. WIMy zapewniają również łączność Bluetooth LE jako beacon, pozwalając użytkownikowi wchodzić z nim w interakcję i przesyłać dane z szyfrowaniem AES128 do bezprzewodowej bramy Gooee za pomocą układu SoC i dalej, do chmury za pomocą technologii Bluetooth Mesh.

Wraz z powstaniem sieci Bluetooth Mesh technologia BLE może być wykorzystana w złożonych systemach bezprzewodowych, potencjalnie obejmujących miliony połączonych węzłów. Wszystkie te węzły są w stanie natywnie komunikować się z praktycznie każdym urządzeniem w obrębie bezprzewodowego ekosystemu. Dlatego też technologie BLE oraz Bluetooth Mesh są bardzo atrakcyjne dla rozwiązań IoT, takich jak inteligentne systemy oświetlenia.

Gooee rozpoczęło dostawy zestawów projektowych do wybranych partnerów. Platforma dla inteligentnych systemów oświetlenia i czujników IoT będzie dostępna u dostawców oświetlenia od pierwszego kwartału 2017 roku.

O autorze