Bluetooth 5 już dostępny

blu

Grupa Bluetooth Special Interest Group (SIG) ogłosiła oficjalnie udostępnienie specyfikacji Bluetooth 5.Nowa wersja popularnego standardu komunikacji bezprzewodowej daje 2 razy większą przepustowość i 4 razy większy zasięg.

Polepszone parametry połączenia mają za zadanie zwiększyć znaczenie standardu Bluetooth wśród technologii IoT. Zasięg, który do tej pory zazwyczaj wynosił typowo do 10 m, ma się zwiększyć aż czterokrotnie. Oznacza to faktyczną możliwość efektywnego łączenia urządzeń rozsianych po całym „inteligentnym domu”. Przepustowość zwiększona do 2 Mb/s to głównie krok w kierunku polepszania jakości dźwięku i ogólnej szybkości transferu danych. Co ważne – pasmo będzie mogło zostać podzielone pomiędzy wiele urządzeń. Wreszcie – ośmiokrotnie zwiększono rozmiar wiadomości aktywacyjnej (ang. broadcast), którą węzeł master kieruje do wszystkich węzłów slave. Taki tryb komunikacji do tej pory nie był zbyt często używany, ale w zastosowaniach z obszaru Internetu Rzeczy może się bardzo przydać.

Nowy standard Bluetooth zawiera też aktualizacje, które mają poprawić jego współistnienie z innymi standardami komunikacji bezprzewodowej, wykorzystującymi podobne częstotliwości radiowe. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku technologii, którą już dziś znajdziemy w ponad 10 miliardach urządzeń. Twórcy aktualizacji zastrzegają, że wszystkie parametry są zwiększane przy maksymalnej dbałości o niskie zużycie energii urządzeń. Sprzyja temu także architektura sieci, która wyraźnie rozróżnia liczne urządzenia typu slave, zasilane bateryjnie od głównego węzła – mastera, który często podłączony jest do stałego źródła zasilania. Zwrócono także uwagę na bezpieczeństwo transmisji, uzyskując zgodność z licznymi regulacjami rządu USA.

Podsumowując, standard Bluetooth powinien powoli przestawać nam się kojarzyć z prostym łączeniem pojedynczych słuchawek z laptopem lub telefonem. Powinniśmy o nim myśleć jako o pełnowartościowym standardzie sieciowym o silnie zoptymalizowanym zużyciu energii.

 

O autorze