Allinea staje się częścią ARM-a

alli

ARM właśnie przejął Allinea – firmę  wiodącą na rynku narzędzi do rozwoju programów wielowątkowych oraz analizy wydajności oprogramowania.

Oprogramowanie firmy Allinea można znaleźć w 70% superkomputerów na świecie i jest ono używane między innymi przez amerykański departament energii, firmy Shell, Oracle czy agencję kosmiczną NASA a także wiodące placówki naukowe takie jak uniwersytet Stanforda. Jednym z bardziej znanych produktów firmy jest Allinea Forge, popularne środowisko do pisania aplikacji w językach C, C++ lub Fortran/F90, zarówno w formie prostych jednowątkowych programów, jak i z wykorzystaniem skomplikowanych alogrytmów przetwarzania wielowątkowego i bibliotek MPI, OpenMP lub architektury CUDA. Towarzyszą mu debugger Allinea DDT, operujący na różnorodnych procesorach, także graficznych oraz Allinea MAP – narzędzie do profilowania kodu, czyli jego analizy wydajnościowej.

Dzięki przejęciu Allinea ARM może rozwinąć skrzydła w dziedzinie HPC (ang. High Performance Computing) zarówno pod kątem sprzętu jak i oprogramowania. Firma, kojarzona często z małymi, energooszczędnymi mikrokontrolerami do smartfonów, może się także pochwalić nie lada osiągnięciami na polu rozwoju klastrów obliczeniowych. Jako przykład można tu przytoczyć niedawne sukcesy we współpracy z Fujitsu nad superkomputerem Post-K, bazującym na 64-bitowych procesorach z rdzeniem ARM v8-A.

Unikalne narzędzia oferowane przez Allinea już teraz umożliwiają programistom wydajne korzystanie z setek czy tysięcy rdzeni. Dzięki skupieniu pod jednym dachem wiedzy o sprzęcie i programowaniu, można się spodziewać wystąpienia efektu synergii, który spowoduje milowe kroki w tych dwóch nierozłącznych dziedzinach inżynierii.

O autorze