System Galileo rozpoczyna pracę

navigation-systems-in-the-world

15 grudnia br. dwóch wysokich przedstawicieli Komisji Europejskiej ogłosiło przyjęcie dokumentu „Galileo Initial Services Declaration”. Oznacza to, że satelity systemu Galileo oraz infrastruktura naziemna są już gotowe do rozpoczęcia pracy.

System zapewni bardzo dokładny sygnał, choć nie będzie on dostępny cały czas. Ponieważ konstelacja satelitów nie jest kompletna, użytkownicy nie mogą liczyć na to, że w każdym momencie cztery satelity będą widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi.

Komunikaty przeznaczone dla użytkowników Galileo noszą nazwę NAGU. Opisują one flagę statusu każdego satelity. Komunikaty NAGU o kodzie USABINIT zostały wydane dla każdego z 11 satelitów: 0101, 0102, 0103, 0203, 0204, 0205, 0206, 0208, 0209, 0210 i 0211. Status USABINIT (Initially Usable) informuje użytkowników, że satelita po raz pierwszy jest zdolny do pracy. Satelita 0104 miał problemy z zasilaniem i pracuje jedynie w sektorze E1. Satelity 0201 i 0202 zostały wystrzelone na niższe orbity. Numery 0207 i 0212-0214 wciąż przechodzą odbiory i dryfują do swoich docelowych pozycji na orbicie.

Podczas początkowej fazy pierwsze sygnały systemu Galileo będą wykorzystywane w połączeniu z innymi systemami nawigacji satelitarnej, takimi jak GPS. W najbliższych latach zostaną wystrzelone kolejne satelity, aby zwiększyć liczebność konstelacji i stopniowo zwiększać dostępność Galileo na całym świecie. Konstelacja zostanie skompletowana do roku 2020, gdy system Galileo osiągnie pełną zdolność do pracy. Będzie składał się z 30 satelitów: 24 standardowych i 6 zapasowych, których celem jest zabezpieczenie przed wystąpieniem przerw w pracy.

Kanadyjski producent urządzeń systemu GNSS NovAtel, wieloletni uczestnik europejskich programów nawigacji kosmicznej, przekazał gratulacje dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, Komisji Europejskiej oraz europejskiej agencji GNSS (GSA) z okazji uruchomienia systemu Galileo. Odbiorniki, anteny i certyfikowane naziemne stacje referencyjne tej firmy uzupełniały sygnały Galileo przed uzyskaniem kompletnej konstelacji. Obecnie NovAtel nadaje sygnały korekcji Galileo Precise Point Positioning (PPP) za pośrednictwem swojej usługi TerraStar. Firma twierdzi, że użytkownicy urządzeń OEM mogą już korzystać ze zwiększonej niezawodności, dostępności i dokładności, jaką konstelacja Galileo wnosi do GNSS.

Również globalna sieć 80 stacji referencyjnych firmy Veripos obsługuje już Galileo, co umożliwia Veripos dostarczenie Galileo poprawek PPP przez satelitę lub za pośrednictwem produktów, jak dostępna komercyjnie usługa korekcji Apex5. Veripos zapewnia również obsługę Galileo w swoich odbiornikach GNSS LD5 oraz LD56, jak również w oprogramowaniu Quantum przeznaczonym do precyzyjnego pozycjonowania na morzu.

O autorze