u-blox przejmuje linię produktów komórkowych SIMcom

imag

Firma SIMCom Wireless z siedzibą w Szanghaju jest cenionym na świecie producentem i dostawcą  rozwiązań bezprzewodowych modułów M2M (machine-to-machine). Została przejęta przez firmę u-blox za sumę 52,5 mln USD. Tym samym u-blox pozyskał linię modemów sieci komórkowych, zespół badawczo-rozwojowy i bazę klientów. Pozwoli to rozszerzyć zasięg produktów u-blox przeznaczonych dla sieci komórkowych i czyni tę firmę jednym z większych dostawców modułów dla sieci komórkowych na świecie.

Firma u-blox, globalny dostawca modułów sieci bezprzewodowych i systemów pozycjonowania, ogłosiła podpisanie umowy z firmą SimTech Group Company z siedzibą w Szanghaju. Umowa oznacza przejęcie przez u-blox kontroli nad produktami dla sieci komórkowych znanych pod nazwą SIMCom Wireless, patentów, wiedzy i personelu zespołu R&D oraz działu sprzedaży, a zatem i bazy klientów. Transakcja znacząco rozszerza istniejącą ofertę dla systemów komórkowych u-blox, dzięki któremu firma stanie się dużym graczem na światowym rynku modułów komórkowych.

Przejęcie wzmacnia pozycję u-blox jako dostawcę produktów dla sieci 2G, 3G oraz 4G i daje korzyści ekonomiczne wynikające z efektu skali. Przejęcie oferty produktów SIMCom wnosi do oferty u-blox dodatkowe rozwiązania i produkty w różnych zakresach cenowych, które pozwolą poszerzyć bazę klientów i zwiększyć zasięg geograficzny firmy. Firma umocni ponadto swą pozycję w Azji, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, a także zwiększy przychody z działalności w Europie i w Ameryce. Większa skala działalności pozwoli także docelowo wykorzystać ostatnio przedstawione układy scalone dla sieci komórkowych u-blox w wybranych modelach połączonej oferty.

Grupa SimTech jest notowana na giełdzie w Hong Kongu. Dokona sprzedaży swojej własności wymienionej w umowie z u-blox na kwotę 52,5 mln USD. Jest to największe jak do tej pory przejęcie na rzecz szwajcarskiej firmy. Oczekiwany wzrost przychodów w pozostałych 3 kwartałach 2017 roku wyniesie około 75 mln USD, a całkowity przychód  firmy to pół miliarda dolarów. Przejęcie powinno zostać sfinalizowane w ciągu trzech miesięcy, po wypełnieniu warunków końcowych i zatwierdzeniu przez organy regulacji. Uzyskane środki i personel zostaną włączone do centrum produktów komórkowych u-blox i powiększą dział R&D firmy o 150 specjalistów, jak również wpłyną korzystnie na organizację działu sprzedaży.

Wszystkie istniejące produkty SIMCom będą nadal dostępne pod marką tej firmy.

Oczekując na finalizację transakcji, u-blox aktualizuje swe prognozy finansowe na rok 2017. Firma oczekuje przychodów na poziomie od 485 do 515 mln CHF i zysków na poziomie 60-65 mln CHF, włączając w to koszty integracji firm.

O autorze