Raspberry Pi Compute Module 3 do tworzenia komercyjnych aplikacji

promo

Firma element14, dystrybutor i największy producent produktów i akcesoriów z rodziny Raspberry Pi, zaprezentowała trzy nowe rozwiązania w swej ofercie: Raspberry Pi Compute Module 3, Raspberry Pi Compute Module Lite oraz Raspberry Pi Compute Module Development Kit.

Moduł rozszerzeń Raspberry Pi Compute Module 3 (CM3) oraz Compute Module 3 Lite (CM3L) to rozwiązania typu system-on-module (SoM) kompatybilne mechanicznie z gniazdem pamięci DDR2-SODIMM. Zawierają procesor, pamięć, w przypadku CM3 pamięć Flash eMMC i dodatkowy układ zasilający. Te moduły pozwalają projektantom wykorzystać platformę sprzętowo-programową Raspberry Pi do realizacji własnych systemów i urządzeń.

Raspberry Pi Compute Module 3 kontynuuje rozwój Pi na potrzeby rynku przemysłowego i komercyjnego. Płytka wykorzystuje układ Broadcom BCM2937 i pozwala projektantom połączyć szybkość Raspberry Pi 3z możliwościami modułów Compute. Dzięki temu będą oni w stanie wykorzystać Pi w wielu różnych zastosowaniach, takich jak Internet Przedmiotów (IoT), systemy wbudowane, automatyka mieszkaniowa, systemy sterowania i elektronika użytkowa.

Compute Module 3 zawiera procesor i pamięć Raspberry Pi 3, a także pamięć Flash o pojemności 4 Gb. Te komponenty mieszczą się na małej płytce o wymiarach 67,6 x 30 mm, którą można umieścić w standardowym gnieździe DDR2 SODIMM. Pamięć Flash jest połączona bezpośrednio z umieszczonym na płytce procesorem, dzięki czemu pozostałe interfejsy procesora są oddane do dyspozycji użytkownika. W ofercie Farnell element14 jest również specjalna płytka IO  przeznaczona do projektowania i testów. Stanowi ona część zestawu Raspberry Pi Compute Module 3 w ofercie element14.

Poza osobnymi płytkami dostępny jest też zestaw projektowy Raspberry Pi Compute 3 zawierający:

  • Płytkę IO Raspberry Pi Compute
  • Moduł Raspberry Pi Compute Module 3
  • Moduł Raspberry Pi Compute Module 3 Lite
  • Moduł adaptera kamery i wyświetlacza Raspberry Pi Compute
  • Zasilacz 5 V / 2,5 A
  • Kabel USB A – micro B
  • 4 zworki

Nowe, niedrogie moduły pozwalają uprościć proces projektowania i wykorzystania modułu SoM w końcowym produkcie. Dzięki temu inżynierowie mogą skupić się na tworzeniu interfejsów między płytką IO a własną aplikacją, co oznacza prostszą i szybszą realizację projektu.

Aby dodatkowo ułatwić projektantom wykorzystanie Compute Module 3 w produktach wysokonakładowych, element14 oferuje modyfikacje na indywidualne zamówienie. Obejmuje to zakres od projektu poprzez tworzenie oprogramowania i prototypu, do wyboru komponentów przy wysokim nakładzie i kompletną produkcję jako podwykonawca (CEM).

Przykładowe studium przypadku, w którym wykorzystano Raspberry Pi Compute Module i usługi projektowe element14 to inteligentne wyświetlacze cyfrowe firmy NEC.

O autorze