Nowe diody LED typu Filament firmy Seoul Semiconductor już produkowane masowo

Seoul Semiconductor ogłosił rozpoczęcie produkcji najnowszego swojego produktu zwanego Filament LED. Rozwiązanie to podobne jest do COB (Chip On Board), ale forma końcowa produktu jest inna i ma także zupełnie inne przeznaczenie. Wartość rynku docelowego dla tego typu produktów szacowana jest na około 1.3 miliarda dolarów.

Rozwiązania typu Filament LED od Seoul Semiconductor umożliwiają generowanie światła o wysokiej jakości, bardzo zbliżonej do światła dziennego. Łatwiejsze dzięki temu staje się połączenie przyjemnego design’u z jakością generowanego światła, które wpływa na odczucia obserwatorów. Podłużna budowa pozwala Filament LED na dookólny rozsył światła, dzięki technologii COB bazującej na bardzo cienkich ceramicznych podłożach. Pojedyncze „paski” Filament LED generują standardowo od około 105 do około 210 lumenów, przy temperaturze barwowej CCT równej 2700K i CRI minimum 80. Z łatwością dzięki temu znajdą zastosowanie w miejscach, gdzie dostarczanie światła ma także wymiar estetyczny – w restauracjach, kawiarniach, hotelach, poczekalniach, salonach. Jest do doskonała alternatywa dla wysłużonych już żarówek. Z pewnością jest to alternatywa o znacznie wyższej sprawności niż wszelkie dostępne żarówki (wliczając w to te „energooszczędne”).

Prace nad tą technologią rozpoczęły się w Seoul Semiconductor już w roku 2000, długo przed pojawieniem się pierwszych zapytań o tego typu rozwiązania. Produkcja była wstrzymana do tej pory, ponieważ główne zainteresowanie budziły produkty innego typu, a rynek nie był jeszcze gotowy do adaptacji Filament LED.  Decyzja ta obrazuje bardzo jasną i długoterminową wizję firmy Seoul Semiconductor. Firma jest w posiadaniu patentów, które obejmują produkcję chipów, COB, oraz procesów projektowania modułów. Są to najważniejsze technologie powiązanie z produkcją Filament LED. Dzięki szerokiemu wachlarzowi patentów, firma Seoul Semiconductor chroni swoich klientów i ich produkty przed nieuczciwą konkurencją.

Z oficjalnej strony internetowej Seoul Semiconductor można dowiedzieć się, że firma podejmuje kroki prawne z uwagi na liczne naruszenia własności intelektualnej przez producentów zamienników żarówek LED.

Ogólnoświatowy rynek żarówek szacowany jest na 7 miliardów sztuk rocznie, z czego 2.5 miliarda to żarówki do różnego typu rozwiązań dekoracyjnych, czyli główny kierunek promocji Filament LED. Zastosowanie Filament LED na rynku już się rozpoczęło – produkty trafiają na półki sklepowe w różnych formach i kształtach.

Filament LED na dzień dzisiejszy dostępny jest w dwóch wersjach długości: 38mm oraz 50mm.

Więcej o produktach i technologiach Seoul Semiconductor można przeczytać na stronie http://www.seoulsemicon.com/en/html/Product/product_view.asp?catecode=2019

O autorze