Uniwersalne rozwiązania Xilinx dla systemów audiowizualnych

Firma Xilinx wraz ze swymi partnerami zaprezentowała podczas targów ISE (Integrated Systems Europe) 2017 nowe rozwiązania dla profesjonalnych systemów audiowizualnych umożliwiające uniwersalną komunikację. Rozwiązania te zapewniają wysoką przepustowość transmisji wideo oraz metody kompresji, które pozwolą rozwinąć innowacyjne rozwiązania i przyspieszyć wprowadzenie produktów na rynek.

Xilinx niedawno rozpoczął dostawy swych pierwszych układów z kodekiem wideo Zynq UltraScale+ MPSoC. Są to pierwsze w pełni programowalne, kompletne rozwiązania w ofercie Xilinx zapewniające współbieżne kodowanie wideo 4KP60, dekodowanie i transkodowanie. Są przeznaczone do zastosowań w wielu obszarach, takich transmisje wideo, profesjonalne systemy audiowizualne, monitoring, lotnictwo i obronność, wizja maszynowa oraz zastosowania konsumenckie. Funkcja kodeka wideo pozwala wykorzystać ten sam układ MPSoC Zynq UltraScale+ w zastosowaniach wideo i innych, jak też zmniejszyć nakłady na programowanie systemów wbudowanych.

Xilinx i partnerzy przeprowadzali na ISE prezentacje, z których najciekawsze były:

  • Kompresja 4K HEVC w czasie rzeczywistym (Xilinx)

Podczas tej demonstracji został zaprezentowany układ MPSoC Zynq UltraScale+ z jednostką kodeka wideo (VCU) znajdujący się w zestawie ewaluacyjnym Xilinx ZCU106. Zestaw ten koduje i odkodowuje strumień wideo w jakości 4K – posłużył do demonstracji pierwszego na rynku całkowicie programowalnego urządzenia ze zintegrowanym kodekiem czasu rzeczywistego H.264/H.265 (AVC/HEVC).

  • Transmisja 4K HDMI za pośrednictwem IP z użyciem TICO – intoPIX

Podczas tej demonstracji został wykorzystany kodek TICO opracowany przez firmę intoPIX, zaimplementowany w układzie FPGA Kintex-7 będącym częścią zestawu ewaluacyjnego Xilinx KC705. TICO wykorzystuje niewielką powierzchnię i nie potrzebuje zewnętrznej pamięci, natomiast oferuje wysoką jakość, niskie opóźnienie i możliwość transmisji wideo 4K60 z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Pozwala tym samym zaoszczędzić na prowadzeniu dodatkowych kabli w celu obsługi wyższych przepustowości w zastosowaniach opartych na HDMI, takich jak przełączniki KVM oraz wideo 4K na potrzeby profesjonalnych instalacji i cyfrowych tablic informacyjnych.

  • Transmisja 4K HDMI za pośrednictwem IP przy użyciu VC-2 HQ – Barco Silex

Układ SoC Zynq-7000 umieszczony na płytce Viper firmy Barco Silex pozwala przesyłać strumień wideo 4K60 wprowadzany przez HDMI 1.0 i transmitowany siecią Ethernet 1 GB po kompresji z użyciem kodeku Barco Silex VC-2 High Quality. Płytka Viper OEM stanowi w pełni zintegrowane rozwiązanie do projektowania i wdrażania transmisji audiowizualnej  z bardzo niskim opóźnieniem za pośrednictwem protokołu IP. Jest przeznaczona do takich zastosowań, jak domowe systemy dystrybucji  i dystrybucja sygnału HDMI, wideokonferencje, serwery i cyfrowe tablice informacyjne / telebimy.

  • Zniekształcanie i łączenie obrazu 4K w czasie rzeczywistym – Omnitek

Układ SoC Zynq umieszczony na platformie projektowej OZ745 firmy Omnitek realizuje wysokiej jakości przekształcenia rybiego oka, obroty i zmianę perspektywy z dowolnym rozciąganiem i łączeniem brzegów. Serce platformy stanowi układ Omnitek Video Warp Processor (OVWP), który przetwarza obraz wejściowy 4K60 z wykorzystaniem projektu referencyjnego Real Time Video Engine (RTVE), a także Omnitek Scalable Video Processor (OSVP), który przesyła obraz po transformacji do monitora za pośrednictwem HDMI. Układ OVWP w połączeniu z RTVE stanowią zintegrowane, silnie zoptymalizowane rozwiązanie do mapowania i korekcji obrazu projektora, które zapewnia niskie opóźnienie. Pozwalają też na realizację zaawansowanych cyfrowych tablic informacyjnych i systemów takich, jak wizualizacja, symulacja i rzeczywistość rozszerzona czy wirtualna.

  • Przetwarzanie wideo 8K w czasie rzeczywistym – Omnitek

Podczas tej demonstracji wykorzystano układ Kintex UltraScale pracujący na platformie projektowej Inrevium ACDC8K. Przy użyciu kart rozszerzeń FMC firmy Inrevium, wideo w formacie 4K60 zostało przetworzone przez procesor OSVP do rozdzielczości 8K i wyświetlone na monitorze 8K. System przetwarzania firmy Omnitek demonstruje szybkość przetwarzania i transmisji wymaganą do obsługi materiału 8K – został on zoptymalizowany z myślą o dużych wyświetlaczach, takich jak telebimy LED i systemy rzutnikowe, wyświetlacze interaktywne i wysokiej jakości cyfrowe tablice informacyjne.

O autorze