LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Microchip wprowadza nową rodzinę mikrokontrolerów PIC

Firma Microchip przedstawiła rodzinę 8-bitowych mikrokontrolerów PIC16F15386, które stanowią najmocniejsze układy w jej ofercie. Poza dotychczasowymi układami peryferyjnymi niezależnymi od rdzenia (CIP), w tej rodzinie występuje też wewnętrzny oscylator 32 MHz o wysokiej dokładności. Dostępne są też funkcje pamięci, takie jak Memory Accss Partition (MAP) z ochroną przed zapisem współpracującą z bootloaderem, która chroni przed przypadkowym nadpisaniem. Z kolei funkcja Device Information Area (DIA) oznacza chronioną przestrzeń pamięci do przechowywania unikalnego identyfikatora układu i współczynników kalibracji. Rodzina układów PIC16F15386 zapewnia też rozbudowane, łatwe w użyciu środowisko projektowe Microchip MPLAB Xpress wraz z narzędziem MPLAB Code Configurator, które pozwala szybko generować kod aplikacji. Układy z tej rodziny są przeznaczone do wielu rozmaitych zastosowań, w tym systemów ograniczonych przez pobór mocy.

Nowa, skalowalna rodzina oferuje do 28 KB pamięci Flash i 2KB RAM. Układy mieszczą się w obudowach z liczbą wyprowadzeń od 8 do 48. Jest to pierwsza rodzina 8-bitowych mikrokontrolerów PIC, która zawiera układ z 48 wyprowadzeniami – są one przeznaczone dla dodatkowych kanałów przetwornika analogowo-cyfrowego (ADC) i wyjść I/O. Nowa rodzina zapewnia wysoki poziom integracji  układów CIP, które realizują takie funkcje, jak generacja sygnału, sterowanie napędem, monitorowanie bezpieczeństwa, komunikacja między systemami i interfejsy HMI. Zadania te są realizowane poza rdzeniem, co pozwala zminimalizować pobór mocy. Nowe mikrokontrolery oferują też tryby pracy IDLE i DOZE, jak też funkcje wyłączania modułów peryferyjnych. Pozwala to na optymalizację zużycia mocy w zależności od wymaganej wydajności.

Najważniejsze cechy nowych mikrokontrolerów:

  • Rodzina układów PIC16F15386 CIP wykorzystuje narzędzie MPLAB Code Configurator, które usprawnia projektowanie.
  • Partycja pamięci z ograniczonym dostępem umożliwia zabezpieczenie przed przypadkowym nadpisaniem.
  • Specjalny obszar pamięci w układzie chroni unikalny identyfikator i parametry kalibracji.
  • Ta skalowalna rodzina jako pierwsza oferuje dodatkowe kanały ADC oraz I/O w obudowie z 48 wyprowadzeniami.

Dostępna jest także nowa płytka projektowa z serii Xpress dedykowana specjalnie dla nowej rodziny. Można teraz błyskawicznie uruchomić kod aplikacji, korzystając z płytki Xpress i środowiska projektowego MPLAB Xpress opartego na chmurze. Opisywane układy współpracują również z dwiema płytkami Curiosity – DM164136 oraz DM164137 – a także z darmowymi platformami projektowymi Microchip MPLAB Code Configurator (MCC) i MPLAB X IDE. MCC jest darmową wtyczką dla MPLAB, która zapewnia graficzny interfejs do konfiguracji peryferiów i funkcji wymaganych przez aplikację. Przez ograniczony czas w ofercie Microchip będą też dostępne darmowe płytki z serii Xpress.

Rodzina PIC16F15386 obejmuje 13 różnych produktów, które są dostępne w różnych obudowach, w tym PDIP, SOIC, DFN, UDFN, UQFN oraz SSOP. Wszystkie produkty są już dostępne w postaci próbek i znajdują się w produkcji masowej.

Więcej informacji na temat nowej rodziny mikrokontrolerów można znaleźć na tej stronie.

Autor: Microchip