Farnell element14 – trzy nowe płytki BeagleBoard

Farnell element14, wprowadził do swojej oferty trzy nowe produkty, należące do popularnej, otwartej rodziny BeagleBone®. Oprócz cieszącego się nieustannym zainteresowaniem komputera BeagleBone® Black oraz opracowanego przez element14 BeagleBone® Black Industrial, dostępne są teraz modele BeagleBone® Black Wireless, element14 Wireless Connectivity Cape i element14 4.3” Display Cape.

Płytka BeagleBone® Black Wireless ma wbudowane interfejsy Wi-Fi i Bluetooth, dzięki czemu nie trzeba samodzielnie szukać rozwiązań, jak rozbudować ten minikomputer o funkcje komunikacji bezprzewodowej. Port ethernetowy z BeagleBone® Black został zastąpiony modułem układem TI WiLink™ WL1835, który zapewnia wydajną komunikację zgodnie ze standardem IEEE 802.11 b/g/n na częstotliwości 2,4 GHz oraz poprzez Bluetooth. Dzięki temu, a także za sprawą preinstalowanego systemu operacyjnego Debian Linux, wgranego do wbudowanej pamięci eMMC, projektanci mogą rozpocząć pracę z komputerem za pomocą przeglądarki w mniej niż 5 minut, korzystając w tym celu tylko ze zwykłego kabla USB. Nowy BeagleBone® Black Wireless jest ponadto w pełni kompatybilny z dotychczasowymi płytkami rozszerzeń (capes), opracowanymi dla klasycznego BeagleBone Black.

Projektantów już teraz pracujących z BeagleBone® Black czy element14 BeagleBone® Black Industrial ucieszy dostępność nowej płytki rozszerzeń, element14 Wireless Connectivity Cape, która zapewnia komunikację bezprzewodową. To potężne rozszerzenie dla komputera BeagleBone®, które wzbogaca go o wiele nowych interfejsów komunikacyjnych, czyniąc tę platformę idealną do zastosowań w aplikacjach IoT. Płytka wykorzystuje zaawansowane możliwości układu Texas Instruments WiLink™ 8 (WL1837), który nie tylko został przystosowany do pracy w środowisku przemysłowym, ale też wspiera dwupasmowe Wi-Fi (2,4 GHz i 5 GHz) z obsługą 2×2 MIMO, interfejsy Bluetooth i Bluetooth Smart (Low Energy), a także standardy ZigBee i NFC. Dodatkowe płytki rozszerzeń i akcesoria można montować jedne na drugich, lub doczepiać je do siebie w razie potrzeb, za pomocą portów rozszerzeń, zamontowanych na omawianej płytce oraz na samym komputerze.

Płytka element14 Display Cape pozwala projektantom pracującym z komputerami BeagleBone® (BeagleBone® Black, element14 BeagleBone Black Industrial and BeagleBone® Black Wireless) na bezpośrednie podłączenie 4,3-calowego, kolorowego wyświetlacza ze zintegrowanym, pojemnościowym panelem dotykowym. Wbudowany wyświetlacz ma LEDowe podświetlenie, które pozwala tworzyć projekty z interfejsem użytkownika, przypominającym stylem smartfony, a więc idealnie do rozwiązań wymagających interakcji oraz do systemów wbudowanych czy też niezależnych konstrukcji.

Co ważne, do modułów z rodziny BeagleBoard.org® dostępne są bezpłatnie pliki źródłowe, dzięki czemu są to idealne produkty dla twórców i start-upów, chcących skomercjalizować swoje projekty. Firma element14 stale wspiera projektantów i stara się sprawić by tworzenie rozwiązań Internetu Rzeczy było prostsze niż kiedykolwiek.

O autorze