LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

MPLAB Xpress – zdalne środowisko programistyczne dla mikrokontrolerów PIC

W oknie projektu są umieszczone wszystkie pliki projektu, te dodawane przez użytkownika i te generowane przez MCC. Służy głównie do dodawania i usuwania plików projektu, oraz nawigacji pomiędzy nimi.

Okno Dashboard wyświetla istotne informacje:

  • typ wybranego mikrokontrolera,
  • wersję kompilatora,
  • zajętość pamięci Flash i RAM po kompilacji wersja bezpłatną Free i wersją płatną Pro. Można na bieżąco zobaczyć jakie są korzyści ze stosowania wersji Pro,
  • rodzaj wybranego programatora/debugera: Xpress Board czy PicKit3,
  • ilość użytych punktów zatrzymań debugera.

Kiedy klikniemy na ikonkę imageikona_01 Project Properties okna Dasboard otwiera się okno właściwości projektu, w którym można zmienić na przykład typ mikrokontrolera, wybrać dostępną wersję kompilatora i jego ustawienia, czy wybrać programator – rysunek 6.

 image006

Rys. 6. Okno właściwości projektu

 

W oknie edycji wykonuję się edycję plików źródłowych. Podobnie jak MPLAB X IDE edytor wykonuje kolorowanie wprowadzanego tekstu, ale w bardzo ograniczonym zakresie. W zasadzie sprowadza się to do kolorowania słów kluczowych. Nie działa sprawdzania poprawności syntaktycznej „on line”.

Okno Output zawiera komunikaty generowane przez kompilator i linker w trakcie kompilowania. Można tu zobaczyć zajętość wszystkich rodzajów pamięci mikrokontrolera i ewentualne komunikaty o błędach kompilacji.

 

Nowy projekt

Nowy projekt zaczynamy od kliknięcia na ikonę image002_ik na pasku narzędzi. Otwiera się okno New Project, w którym tworzymy projekt w trzech krokach:

  • Wybór rodzaju projektu. Na razie nie ma tu wielu opcji – można wybrać projekt typu embeded lub examplerysunek 7.

 image007

Rys. 7. Wybór rodzaju projektu

 

  • Wybór mikrokontrolera. Można wybrać jeden z 8 –bitowych mikrokontrolerów z rodzin Pic10F, PIC12F, PIC16F i PIC18F – rysunek 8.

 image008

Rys. 8. Wybór mikrokontrolera

 

  • Wpisanie nazwy projektu – rysunek 9.

 image009

Rys. 9. Wpisanie nazwy projektu

 

Proces tworzenia nowego projektu jest kończony po kliknięciu na przycisk Finish. Taki projekt nie zawiera żadnych plików źródłowych i trzeba je ręcznie dodać klikając na ikonę  „tworzenie nowego pliku” na pasku narzędzi – rysunek 10.

image010

Rys. 10. Dodawanie nowego pliku

 

W kolejnym kroku wpisujemy nazwę main.c i w oknie projektu pojawia się nasz plik main.crysunek 11.

image011

Rys. 11. Nowy projekt z plikiem main.c

Polski portal branżowy dedykowany zagadnieniom elektroniki. Przeznaczony jest dla inżynierów i konstruktorów, projektantów hardware i programistów oraz dla studentów uczelni technicznych i miłośników elektroniki. Zaglądają tu właściciele startupów, dyrektorzy działów R&D, zarządzający średniego szczebla i prezesi dużych przedsiębiorstw. Oprócz artykułów technicznych, czytelnik znajdzie tu porady i pełne kursy przedmiotowe, informacje o trendach w elektronice, a także oferty pracy. Przeczyta wywiady, przejrzy aktualności z branży w kraju i na świecie oraz zadeklaruje swój udział w wydarzeniach, szkoleniach i konferencjach. Mikrokontroler.pl pełni również rolę patrona medialnego imprez targowych, konkursów, hackathonów i seminariów. Zapraszamy do współpracy!