MPLAB Xpress – zdalne środowisko programistyczne dla mikrokontrolerów PIC

MPLAB X IDE oferuje możliwość zainstalowania bardzo przydatnej wtyczki MCC przeznaczonej do szybkiego konfigurowania układów peryferyjnych, a w niektórych przypadkach generowania całych funkcji bibliotecznych, na przykład do obsługi interfejsu I2C czy pamięci EEPROM. Xpress ma w pasku narzędzi ikonkę uruchomienia MCC. Użycie MCC w pakiecie Xpress wymaga wykonania kilku czynności instalacyjnych. Po kliknięciu na ikonkę  otwiera się okno Manage MPLAB Xpress Code Configurator pokazane na rysunku 12.

image012

Rys. 12. Instalacja i konfiguracja MCC Xpress

 

Najpierw trzeba pobrać i zainstalować najnowsza wersję JRE. Jeżeli mamy zainstalowaną najnowszą wersję JRE, to klikamy na Download MCC i pobieramy niewielki plik MCC_Xpress.jnlp. Uruchomienie tego pliku powoduje uruchomienie wtyczki MCC. Przy pierwszym uruchomieniu konieczne będzie podanie numeru automatycznie wygenerowanego w kroku 3 (rysunek 12). Obecnie przy każdej próbie uruchomienia MCC z poziomu paska narzędzi trzeba otworzyć okno pokazane na rysunku 12 i wykonać krok 2.

image013

Rys. 13. Okno MCC Xpress

 

Na komputerze, na którym MCC został uruchomiony chociaż raz jest tworzony skrót na pulpicie pozwalający na uruchomienie MCC z pliku, który został pobrany w kroku 2. Pobieranie i uruchamianie wtyczki MCC Xpress jest dla mnie lekko kontrowersyjne i trochę kłóci się z ideą pracy w chmurze. Załóżmy, że chcemy popracować na dowolnym innym niż nasz komputerze. Ściąganie plików, instalowanie aplikacji JRC i tworzenie skrótów na pulpicie nie jest zawsze możliwe, a czasami nie wypada tego robić. Najlepiej gdyby MCC otwierała się z poziomu przeglądarki tak jak MPLAB Xpress. Być może jest to pierwsze podejście, a potem ten problem zostanie jakoś rozwiązany. Oczywiście można nie korzystać z MCC, ale to bardzo przydatne narzędzie i nie powinno się z niego rezygnować. Okno MCC Xpress zostało pokazane na rysunku 13.

Skompilowany plik wynikowy można wpisać do pamięci komputera klikając na ikonkę  Make and program device. Jak już wspomniałem Microchip oferuje płytkę ewaluacyjną (a właściwie ma zamiar oferować, bo nie ma jej jeszcze w sprzedaży) z układem programatora. Tę płytkę można podłączyć do portu USB i programować bezpośrednio z komputera, na którym jest uruchomiony MPLAB Xpress. Jednak, żeby nie ograniczać się tylko do jednej płytki istnieje możliwość wyboru programatora PicKit3. To stosunkowo tani programator potrafiący zaprogramować i debugować wszystkie produkowane przez Microchipa mikrokontrolery łącznie z najnowszymi z rodziny PIC32MZ. Jednak żeby użyć PicKit3 trzeba zainstalować aplikacje USB Bridge. Odbywa się to bardzo podobnie jak w przypadku MCC. Trzeba pobrać najnowsza wersję JRC, Ściągnąć plik instalatora i przy pierwszym razie wpisać unikalny token – rysunek 14.

image014

Rys. 14. Instalacja USB Bridge

 

Po podłączeniu PicKit3 do portu USB komputera i uruchomieniu programu USBBridge.jnlp pojawia się okno informujące o podłączeniu programatora – rysunek 15.

image015

Rys. 15. okno programu USB Bridge przy podłączeniu PicKit3 do portu USB

 

Podobnie jak w przypadku MCC w komputerze jest zainstalowana aplikacja i na pulpicie jest tworzony skrót do programu USB Bridge. Niestety z jakichś powodów nie udało mi się uzyskać połączenia pomiędzy USB Bridge a MPLAB Xpress IDE. Być może dlatego, że programator był podłączony do portu USB, a nie był połączony w mikrokontrolerem, a może jeszcze cos nie do końca działa ze strony aplikacji.

 

Podsumowanie

MPLAB Xpress to kolejny krok w kierunku odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku. Aplikacje w chmurze są coraz bardziej popularne. Mają swoje niewątpliwe zalety, w tym główną: wygodę użytkowania. Dookoła „chmurowych” IDE można integrować środowisko pasjonatów udostępniających swoje działające aplikacje. Tak się dzieje w ARM-owym IDE mbed. MPLAB Xpress to niewątpliwie gorący produkt. Pomimo, że dostajemy funkcjonalny IDE z bezpłatnym kompilatorem, to jednak parę rzeczy chyba trzeba będzie dopracować. Z mojego punktu widzenia instalowanie MCC i USB Bridge na każdym z używanych komputerów kłóci się z ideą aplikacji w chmurze. Być może ze względu na wymagania programatora PIcKit3 nie uda się wyeliminować instalacji drivera. Z przeprowadzonych testów wynikało,ze dla płytki MPLAB Xpress Evaluation Board nie trzeba instalować USB Bridge. Prawdopodobnie zastosowany tam programator nie wymaga specjalnego drivera i korzysta z tego co dostarcza standardowo Windows.

Tomasz Jabłoński 

O autorze