Współpraca producentów narzędzi dla urządzeń wbudowanych uprości życie inżynierów

Embedded Tools Alliance – sojusz rozpoznawalnych firm tworzących narzędzia do programowania urządzeń wbudowanych ma za zadanie zacieśnić ich współpracę aby programiści mogli skupić się na pracy zamiast tracić czas na konfigurację wzajemnie niekompatybilnych produktów.

Codziennością inżynierów w świecie embedded jest walka z mnogością i niedopasowaniem narzędzi, których używają: edytor „nie widzi” bibliotek sprzętowych i podkreśla poprawny kod, debugger działa tylko dzięki sprytnemu skryptowi uruchomieniowemu (oczywiście, znalezionemu na forum internetowym) a i tak z daną wersją linkera „zawiesza się” przy co drugim uruchomieniu, rozmiar stosu powiększamy dopiero kiedy nam się przepełni a lista znanych problemów przy konfiguracji oprogramowania do trasowania pakietów w naszej super-lekkiej sieci IoT sprawia, że wolimy napisać własne. Wszystkie narzędzia, których używamy same w sobie sprawują się świetnie, ale ich konfiguracja i wzajemna kompatybilność to szeroka i dynamiczna dziedzina wiedzy, porównywalna pod względem skomplikowania z samym programowaniem, a na pewno bardziej dynamiczna i nieprzewidywalna.

Ten stan rzeczy ma się zmienić dzięki zawiązaniu Embedded Tools Alliance – sojuszu producentów narzędzi umożliwiających lub wspomagających rozwijanie produktów wbudowanych, szczególnie w branży IoT. Chcą oni zagwarantować, że ich produkty będą współdziałać ze sobą w sposób poprawny, bezproblemowy i będą proste w obsłudze.

W skład sojuszu wchodzą marki znane wielu programistom urządzeń wbudowanych. SOMNIUM Technologies to producent Somnium DRT stanowiącego kompletne środowisko programistyczne dla mikrokontrolerów Cortex-M. Percepio to z kolei wytwórca oprogramowania Tracealyzer, pozwalającego wizualizować zachowania oprogramowania czasu rzeczywistego, także w aspekcie sieciowym. Firma Runtime udostępnia na zasadach open source system operacyjny system operacyjny oraz stos Bluetooth 4.2 LE. Solid Sands stworzyło natomiast oprogramowanie do testowania kompilatorów o nazwie SuperTest. Wszystkie te firmy, dzięki współpracy z producentem programatorów i debuggerów P&E Microcomputer oraz ze sobą nawzajem będą mogły zaoferować o wiele bardziej kompletne i kompatybilne produkty niż dotychczas.

O autorze