LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
IoT

Dragonfly NB1 – Nowe rozwiązanie NB-IoT dla urządzeń LTE

Firma CEVA, dostarczająca licencjonowane układy IP do przetwarzania sygnałów dla inteligentnych i połączonych urządzeń, oraz instytut ASTRI ogłosiły wprowadzenie na rynek Dragonfly NB1. Jest to kompletne, niedrogie i zoptymalizowane pod kątem zużycia mocy rozwiązanie zgodne ze standardem NB-IoT przeznaczone dla urządzeń IoT z łącznością LTE. W czerwcu będzie dostępny gotowy projekt referencyjny z transceiverem CMOS na częstotliwości radiowe, zaawansowanymi cyfrowymi układami wejściowymi, oprogramowaniem dla warstwy fizycznej i stosem protokołów (MAC, RLC, PDCP, RRC i NAS) dostawców zewnętrznych.

Układ Dragonfly NB1 powstał dzięki doświadczeniu CEVA w projektowaniu energooszczędnych procesorów sygnałowych i nowoczesnych rozwiązań oraz dzięki kompetencji instytutu ASTRI w zakresie projektowania układów scalonych i układów na częstotliwości radiowe (RF). Dzięki ich współpracy powstało kompletne rozwiązanie transmisji M2M, które charakteryzuje się wysokimi parametrami i niskim zużyciem mocy. Układ można łatwo zintegrować w rozwiązaniach typu SoC (System-on-Chip). Dragonfly NB1 nie tylko skraca czas potrzebny do uzyskania certyfikatów przez produkty wykorzystujące NB-IoT, ale też stanowi dla projektantów układów SoC dla sieci LPWA elastyczną platformę o małych wymiarach i niskim zużyciu mocy, z możliwością aktualizacji.

Rozwiązanie Dragonfly NB1 wykorzystuje pojedynczy procesor IoT CEVA-X1. Może on obsłużyć warstwę fizyczną (PHY) i kompletny stos protokołów programowych NB-IoT jednocześnie z innymi zadaniami, takimi jak obsługa GNSS i obserwacja stanu powierzchni. Eliminuje on potrzebę stosowania dodatkowych procesorów i układów akceleracji w SoC. Daje również możliwość aktualizacji oprogramowania w miejscu pracy – w celu obsługi oczekiwanej wersji 14 standardu eNB-IoT i przyszłych.

Architektura procesora IoT CEVA-X1 obejmuje wyspecjalizowane instrukcje NB-IoT i mechanizm przyspieszający działanie PHY, MAC oraz szyfrowanie. Pozwoliło to obniżyć częstotliwość zegara i pobór mocy. Układ może ponadto obsłużyć inne standardy LPWA i sieci, takie jak Cat-M1, LoRA, SigFox oraz realizować obsługę głosu.

Rozwiązanie Dragonly NB1 wykorzystuje energooszczędny układ łączności radowej o wysokiej sprawności, który obsługuje wiele standardów. Zawiera wbudowany wzmacniacz mocy, wzmacniacz niskoszumny, zasilacz DC-DC oraz oscylator DCXO. Obsługuje zarówno standard NB-IoT, jak i systemy GNSS (GPS oraz BeiDou). Pozwala tym samym szybciej zrealizować projekt i zmniejszyć całkowity koszt komponentów.

Pamięć jest szczególnie istotna w przypadku NB-IoT, ponieważ wpływa bezpośrednio na koszt i powierzchnię układu oraz całkowite wymiary modułu. Układ Dragonfly NB1 został zaprojektowany specjalnie z myślą o pracy z wbudowaną pamięcią Flash – zawiera zoptymalizowany pod kątem niskiego opóźnienia podsystem pamięci z dedykowanym kontrolerem Cache. Zawiera ponadto specjalną jednostkę zabezpieczającą, która pozwala na realizację w pełni zaufanego systemu.

CEVA i ASTRI nawiązały współpracę z firmą GMV, dużym graczem na rynku systemów nawigacji.  Celem tej współpracy jest wprowadzenie zintegrowanego rozwiązania GNSS dla inteligentnych urządzeń przeznaczonych do śledzenia lokalizacji towarów, obiektów i urządzeń ubieralnych. Dodatkowe IP GNSS jest dostępne w formie oprogramowania, które działa na procesorze CEVA-X1 razem z NB-IoT i wykorzystuje opracowaną przez ASTRI implementację GNSS zintegrowaną z całym rozwiązaniem. Oprogramowanie IP GMV obsługuje wszystkie cztery konstelacje GNSS: GPS, BeiDou, GLONASS oraz Galileo. Obsługa konstelacji GNSS w całości w warstwie programowej jest bardzo wygodna i pozwala na natychmiastowe przełączanie między nimi lub na pracę z kilkoma konstelacjami współbieżnie w celu zwiększenia rozdzielczości oraz zapewnienia skutecznego śledzenia towarów na całym świecie.

Fizyczny projekt referencyjny dla NB-IoT oraz globalnej nawigacji satelitarnej (GNSS) obsługujący transmisję radiową będzie dostępny w czerwcu.

Tagi: ASTRI, CEVA, GNSS, IoT, LPWA, LTE, M2M