Farnell element14 wprowadza płytkę BeagleBone Blue poprzez portal BeagleBoard.org®

14 marca 2017 roku firma Farnell element14, dystrybutor rozwiązań rozwojowych, rozpoczęła wysyłkę BeagleBone® Blue — najnowszego produktu opartego na technologii dostępnej na portalu typu open source BeagleBone® stworzonego przez BeagleBoard.org Foundation. Urządzenie skierowane jest do ludzi pracujących w branży robotyki i pojazdów autonomicznych.

Opracowana z myślą o inżynierach komputerowych i programistach oraz rynkach edukacji uniwersyteckiej, płytka BeagleBone® Blue została stworzona z wykorzystaniem otwartej platformy sprzętowej — komputera BeagleBone — i ma pełne wsparcie społeczności portalu. Wysoka wydajność oraz elastyczne funkcje sieciowe w połączeniu z działającym w czasie rzeczywistym systemem Linux i zestawem modułów peryferyjnych umożliwiają szybkie budowanie mobilnych robotów w przystępnej cenie, np. układu do precyzyjnego sterowania silnikami oraz sprzężenia zwrotnego, akumulatora czy też przenośnego modułu zarządzania energią. Wbudowany 9-osiowy inercyjny moduł pomiarowy i barometr umożliwiają rozwój samocentrujących i ukierunkowujących robotów pracujących na powierzchni lub w powietrzu i sterowanych za pomocą wbudowanych technologii bezprzewodowych 802.11/b/g/n i Bluetooth 4.1/BLE.

BeagleBone® Blue wykorzystuje układ Octavo Systems OSD3358 typu System-in-Package, wyposażony w procesor TI AM3358 1-GHz ARM® Cortex-A8, pamięć 512 MB DDR3 RAM, 4 GB wbudowanej 8-bitowej pamięci masowej flash i funkcję zarządzania energią. Jedną z najważniejszych zalet układu TI AM3358 są dwie 32-bitowe programowalne jednostki czasu rzeczywistego (PRU) pracujące zczęstotliwością 200-MHz, dzięki czemu BeagleBone® Blue idealnie nadaje się do stosowania w robotyce.

Rozpoczęcie pracy z urządzeniem z BeagleBone® Blue jest łatwe, a tworzenie kodu można rozpocząć wykorzystując wstępnie skonfigurowany punkt dostępowy WiFi — wystarczy tylko podłączyć akumulator i otworzyć przeglądarkę internetową.

BeagleBone Blue dołączyła do rodziny płytek BeagleBoard.org, takich jak popularny model BeagleBone Black, płytka Beaglebone Black w wersji przemysłowej dostępna na portalu element14 oraz najnowsza płytka BeagleBone Black Wireless.

Więcej o płytkach BeagleBoard.org firmy Farnell element14 można dowiedzieć się odwiedzając portal element 14.

 

O autorze