LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Newsletter

Proszę czekać.

Dziękujemy za zgłoszenie!

Wstecz
Artykuły

[LOGO! 8] Przykład aplikacji: wirtualizacja panelu HMI w LOGO!

W zależności od tego, gdzie chcemy wyświetlić ekran komunikatów, w sekcji Message Destination wybieramy pożądaną opcję spośród (rysunek 6):

  • LOGO! Display – tylko na LCD wbudowanym w sterownik LOGO! 8,
  • LOGO! TD – tylko na LCD wbudowanym w panel LOGO! TDE,
  • Both – na obydwu wyświetlaczach jednocześnie (komunikaty definiowane dla LOGO! 8 są powielane na wyświetlaczu panelu LOGO! TDE).

W prezentowanym przypadku wybieramy opcję Both, co spowoduje powielanie wyświetlanych komunikatów na wyświetlaczach LOGO! 8 i LOGO! TDE, co pokazano na fotografii 7.

Fot. 7. Efekt działania programu na wyświetlaczach LOGO! i panelu

Fot. 7. Efekt działania programu na wyświetlaczach LOGO! i panelu

Panel LOGO! TDE, poza wyświetlaniem informacji dla użytkownika można wykorzystać do zdalnej konfiguracji i edycji programu w LOGO! 8 (co wymaga zezwolenia na tego typu pracę daną z poziomu menu Tools>Transfer>Access Control>Logo Settings, sekcja Control operation from the LOGO! TDrysunek 8). Do tego celu są używane przyciski kursorów, ESCape i Enter, które powielają funkcjonalnie takie same przyciski w LOGO! 8.

Rys. 8. Sekcja konfiguracji zdalnego dostępu do konfiguracji LOGO! z poziomu panela LOGO! TDE

Rys. 8. Sekcja konfiguracji zdalnego dostępu do konfiguracji LOGO! z poziomu panela LOGO! TDE

Panel LOGO! TDE jest ponadto wyposażony w 4 przyciski funkcyjne F1…F4, które mogą być używane w programie jak standardowe wejścia cyfrowe (rysunek 9), dzięki czemu użytkownik może korzystać z interfejsu HMI nieco wygodniej niż w przypadku LOGO! 8, gdzie przyciski kursorów są dostępne w trybie użytkownika wyłącznie przy jednoczesnym naciskaniu ESCape, o czym nie wszyscy użytkownicy pamiętają.

Rys. 9. Symbol schematowy przycisków funkcyjnych z LOGO! TDE

Rys. 9. Symbol schematowy przycisków funkcyjnych z LOGO! TDE

Przejdźmy teraz do wirtualizacji panelu LOGO! TDE, dzięki której nie tylko zmniejszamy koszty inwestycji, ale także uniezależniamy się od konieczności fizycznego dostępu do panelu. Idea wirtualizacji jest prosta: korzystamy z zasobów funkcjonalnych serwera http wbudowanego w LOGO! 8, który udostępnia m.in. możliwość jego emulacji, dając podgląd wyświetlacza oraz dostęp do wirtualnej klawiatury. Na rysunku 10 pokazano alternatywną konfigurację systemu, pozbawioną panelu, a która umożliwia dostęp do jego emulowanej (przez serwer http wbudowany w LOGO! 8) wersji. Jak widać, fizyczny panel LOGO! TDE został z tej wersji systemu „wycięty”, natomiast za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do lokalnej sieci i wyposażonego w przeglądarkę http, można się zalogować do serwera http i uzyskać podgląd wyświetlacza i klawiatury panelu lub sterownika.

Rys. 10. Testowa konfiguracja systemu z LOGO! bez panelu LOGO! TDE

Rys. 10. Testowa konfiguracja systemu z LOGO! bez panelu LOGO! TDE

Żeby uzyskać dostęp do emulowanego panelu musimy uaktywnić dostęp do serwera http wbudowanego w LOGO! 8 oraz wprowadzić drobną modyfikację w konfiguracji okna komunikatów. W sekcji Message Destination (rysunek 6) widoczna jest jeszcze jedna opcja: Web server. Jej zaznaczenie uruchamia zdalny dostęp do komunikatów kierowanych na LCD panelu LOGO! TDE, treść wyświetlacza będzie więc widoczna w podglądzie LOGO! TDE generowanym przez serwer http wbudowany w LOGO! 8 (rysunek 11). Przypomnijmy, że w ten sam sposób – po wybraniu w wyświetlanej stronie widoku podglądu LOGO! BM – możemy zdalnie monitorować wyświetlacz modułu LOGO! 8. W obydwu przypadkach można korzystać z klawiatur monitorowanych urządzeń, które są dostępne w trybie user.

Rys. 11. Treść wyświetlacza widoczna w oknie przeglądarki http - podgląd LOGO! TDE generowany przez serwer http wbudowany w LOGO! 8

Rys. 11. Treść wyświetlacza widoczna w oknie przeglądarki http – podgląd LOGO! TDE generowany przez serwer http wbudowany w LOGO! 8

W przypadku skonfigurowania sieci lokalnej w taki sposób, że dostęp do serwera http z LOGO! 8 jest możliwy z „poziomu” Internetu (udostępnienie dynamicznego IP), wszystkie opisane możliwości są dostępne z dowolnego miejsca świata, także ze wszelkiego rodzaju urządzeń mobilnych (fotografia 12).

Fot. 12. Przykład zdalnego podglądu (przez smartfonową przeglądarkę http) stanu LOGO! i wyświetlacza panelu LOGO! TDE

Fot. 12. Przykład zdalnego podglądu (przez smartfonową przeglądarkę http) stanu LOGO! i wyświetlacza panelu LOGO! TDE

Prezentowany sposób dostępu do wirtualnego panelu HMI jest możliwy także z poziomu aplikacji LOGO! App (prezentowana w artykule), która – poza mechanizmami charakterystycznymi dla niej – umożliwia także wyświetlanie stron generowanych przez serwer za pomocą wbudowanej w LOGO! App przeglądarki http (rysunek 13). Korzystanie z niej daje dokładnie te same możliwości, co z innych przeglądarek http, poza wirtualnym wyświetlaczem dostępne są także przyciski: F1…F4, kursory oraz ESCape i Enter.

Rys. 13. Podgląd stanu panelu LOGO! TDE w aplikacji mobilnej LOGO! App

Rys. 13. Podgląd stanu panelu LOGO! TDE w aplikacji mobilnej LOGO! App

Tak więc, dzięki staraniom firmy Siemens, korzystając z możliwości LOGO! 8, uzyskujemy niezwykle elastyczny sterownik, którego konfigurację i monitorowanie działania możemy wygodnie przeprowadzać zdalnie.