Dwukierunkowy bezpiecznik – kompletna ochrona przed prądem i napięciem

Firma Linear Technology wprowadziła układ LTC4368, kontroler zabezpieczający obwody przed nadmiernym prądem i napięciem. Może on obsługiwać układy pracujące w zakresie napięć od 2,5 do 60 V – zasilane z baterii urządzenia przenośne lub samochodowe, a także systemy przemysłowe. LTC4368 może zastąpić bezpieczniki, ograniczniki napięcia i układy dyskretne, stanowiąc kompaktowe i kompletne rozwiązanie problemu ochrony układów elektronicznych. Zabezpiecza przed nadmiernym prądem, zbyt wysokim i niskim napięciem oraz odwróceniem polaryzacji. LTC4368 kontroluje dwa n-kanałowe tranzystory MOSFET, zapewniając ścieżkę prądu o niskich stratach podczas normalnej pracy i wyłącza tranzystory w przypadku przepływu nadmiernego prądu w którymkolwiek kierunku. Model LTC4368-1 ma symetryczne dopuszczalne progi prądów w obu kierunkach, co służy do ochrony baterii przed zbyt dużymi prądami ładowania i rozładowania. Natomiast model LTC4368-2 aktywuje się, gdy zostanie wykryty jakikolwiek prąd wsteczny, aby zapobiec przepływowi i utrzymać stan wyjścia.

Układ LTC4368 szybko odłącza obciążenie od napięć wejściowych przekraczających regulowany z dużą precyzją próg. Natomiast regulowany próg minimalny powoduje zatrzymanie pracy obwodu przy zbyt niskim napięciu wejściowym, chroniąc baterie przed pełnym rozładowaniem. Z kolei zabezpieczenie przed odwróconą polaryzacją zasilania izoluje obciążenie w przypadku odwrotnego podłączenia baterii, eliminując powstawanie diody na ścieżce zasilania. Wyeliminowany w ten sposób potencjalny spadek 2,5 V na diodzie zapewnia wystarczający margines napięcia do wykonania rozruchu zimnego silnika pojazdu.

Pobór prądu układu wynosi 80 µA w normalnym trybie i 5 µA w trybie wyłączenia, co pozwala uzyskać długi czas pracy lub oczekiwania systemu zasilanego z baterii. LITC4368 kontroluje również gwałtowny przyrost prądu wejściowego występujący podczas podłączenia zasilania płytki w warunkach pracy.

Układ LTC4368 jest dostępny w dwóch wariantach: model LTC4368-1 ma próg reakcji w kierunku wstecznym 50 mV, natomiast LTC4368-2 ma próg 3mV. Gdy nastąpi przeciążenie, konfiguracja pinów determinuje zachowanie tranzystorów MOSFET – mogą doprowadzić do zatrzaśnięcia lub wrócić do normalnej pracy po upływie pewnego czasu. Układ LTC4368 może pracować w maksymalnym zakresie temperatury od -40°C do +125°C.

Najważniejsze cechy LTC4368:

 • Ochrona przed nadmiernym prądem, odwróconym przepływem prądu, zbyt wysokim i zbyt niskim napięciem, odwróconą polaryzacją wejścia

 • Zakres napięć pracy od 2,5 do 60 V

 • Zakres ochrony od -40 do 100 V

 • Dwukierunkowy elektroniczny bezpiecznik (ECB)

  • Próg reakcji w kierunku przewodzenia 50 mV

  • Próg reakcji w kierunku przeciwnym 50 mV (LTC4368-1)

  • Próg reakcji w kierunku przeciwnym 3 mV (LTC4368-2)

 • Próg zbyt wysokiego i zbyt niskiego napięcia regulowany z dokładnością ± 1,5%

 • Niski prąd spoczynkowy: 80 µA podczas pracy, 5 µA podczas wyłączenia

 • Pin pozwalający na wybór jednego z dwóch trybów: zatrzaśnięcia lub ponownego włączenia po upływie pewnego czasu

 • Możliwość przełączenia zasilania podczas pracy (hot-swap)

 • Obudowy MSOP lub DFN o wymiarach 3 x 3 mm z 10. wyprowadzeniami

Do wyboru są warianty w obudowach MSP lub DFN o wymiarach 3 x 3 mm z 10. wyprowadzeniami. Ceny zaczynają się od 1,99 USD za sztukę przy zamówieniach 1000 sztuk. Próbki układów i płytki ewaluacyjne są już dostępne do zamówienia. Więcej informacji można uzyskać na stronie produktu.

O autorze