Darmowe narzędzie do tworzenia aplikacji audio na STM32 DSP Concepts

ST-AudioWeaver przyspiesza i upraszcza projektowanie wbudowanych systemów audio, pozwalając tworzyć bogatsze interfejsy użytkownika i funkcjonalne urządzenia. Narzędzie to zawiera bibliotekę 160 algorytmów do zastosowań audio, z graficznym interfejsem konfiguracyjnym i możliwościami regulacji.

Dzięki nowemu rozwiązaniu STMicroelectronics małe produkty elektroniczne, takie jak urządzenia IoT czy ubieralne, będą mogły zapewnić wysokiej jakości obsługę audio – w tym zaawansowane interfejsy słuchowe. Rozwiązanie to jest łatwym w użyciu narzędziem graficznym przeznaczonym dla mikrokontrolerów STM32.

Firma ST podjęła współpracę z DSP Concepts, twórcami środowiska projektowego Audio Weaver. Dzięki temu może zaoferować darmową wersję narzędzia ST-AudioWeaver projektantom korzystającym z mikrokontrolerów STM32 opartych na 32-bitowym rdzeniu ARM. Środowisko Audio Weaver powala na tworzenie złożonych aplikacji audio bez konieczności pisania kodu. Projektanci mogą po prostu wybrać potrzebne moduły audio z biblioteki, połączyć je w widoku graficznym, a następnie wyregulować na żywo podczas pracy z urządzeniem. Dostępne są przykłady, które przyspieszają naukę i pozwalają szybko rozpocząć nowe projekty.

Środowisko ST-AudioWeaver zawiera 160 bezpłatnych modułów, w tym wszechstronne filtry, moduły do obsługi szyków czy usuwania szumów. Pozwalają one znacznie poprawić skuteczność systemów rozpoznawania mowy. Bezpłatnie dostępny jest również interfejs graficzny Audio Weaver, który pozwala projektantom łatwo konfigurować moduły i regulować parametry za pomocą interfejsu lub samego prototypowego urządzenia. Dzięki temu można bez dodatkowego wysiłku stworzyć system przetwarzania audio, który pracuje bezpośrednio w działającym urządzeniu. Użytkownicy mogą również skorzystać z komercyjnej oferty DSP Concepts, która pozwala na ulepszenie ST-AudioWeaver – na przykład dodając kolejne moduły audio lub obsługę API Matlaba.

Mikrokontrolery STM32 są przeznaczone do urządzeń ubieralnych oraz IoT. Oferują rozbudowane funkcje do obsługi interfejsu użytkownika, sieci, sterowania i czujników. Dostępnych jest ponad 700 wariantów, która różnią się wydajnością, liczbą funkcji oraz pinów. Mikrokontrolery są kompatybilne ze sobą pod względem wyprowadzeń, oprogramowania i układów peryferyjnych. Dzięki temu oferują wygodę i skalowalność. Ponadto rdzeń ARM Cortex-M zapewnia niskie zużycie mocy, a specjalne energooszczędne technologie zastosowane w serii STM32L4 pozwalają w dalszym stopniu obniżyć pobór mocy i wydłużyć czas pracy na baterii.

Wiele dostępnych funkcji audio zwiększa możliwości mikrokontrolerów STM32 związane z obsługą zastosowań takich, jak Internet Przedmiotów. Należą do nich cyfrowe interfejsy I2S oraz S/PDIF, a także wejście DFSDM ułatwiające akwizycję sygnału z mikrofonów MEMS w systemach sterowanych głosem. Serie z rozszerzonymi funkcjami DSP STM32F4, STM32L4 oraz STM32F7 są obecnie obsługiwane przez ST-AudioWeaver i stanowią jednoukładowe rozwiązanie, które pozwala na wydajne przetwarzanie sygnałów audio  – zazwyczaj wymagałoby to stosowania dodatkowego koprocesora DSP.

O autorze