[PROJEKT] Odczyt tagów RFID – Arduino i modRFID RC-522

Z tagami RFID spotykamy się bardzo często. Przykładowe zastosowania to: karty z biletem oraz karty umożliwiające otworzenie drzwi np. do biura lub domu. W projekcie zrealizowano prosty system, który może posłużyć właśnie do otwierania drzwi za pomocą odpowiedniego tagu RFID.

Do realizacji projektu potrzebne są następujące komponenty:

Rysunek 1. modRFID RC-522 oraz dwa tagi (karta oraz brelok) 

Zestaw modRFID, oprócz modułu z układem RC522 odczytującego dane z tagów, zawiera również dwa tagi RFID w postaci breloczka oraz karty. Moduł współpracuje z tagami pracującymi z częstotliwością nośną 13,56 MHz. Do komunikacji z mikrokontrolerem wykorzystuje interfejs SPI. Układ znajdujący się na płytce pracujące z napięciem 3,3 V co oznacza, że aby podłączyć linie sterujące do KAmduino UNO, konieczne jest użycie konwertera stanów logicznych. Dzięki niemu sygnały o napięciu 3,3 V będą zamieniane na sygnały o napięciu 5 V (i odwrotnie). Zestaw modRFID zawiera także 2 listwy goldpinów (proste i kątowe). Jedną z nich należy przylutować do modułu przed przystąpieniem do realizacji projektu.

Sposób połączenia elementów

Pierwszym krokiem jest połączenie modułu do odczytu tagów z KAmduino UNO. Należy to zrobić zgodnie ze schematem pokazanym na rysunku 2.

 

Rysunek 2. Schemat połączenia modułu modRFID z KAmduino UNO przez konwerter stanów logicznych

Zmontowany układ prezentuje się następująco (kolory przewodów zgadzają się z schematem):

Rysunek 3. modRFID RC-522 podłączony do KAmduino UNO

Do pobrania

O autorze