Modularny system sond R&S do precyzyjnych pomiarów w paśmie 9 GHz

System sond R&S RT-ZM współpracujących z oscyloskopami Rohde & Schwarz stanowi rozwiązanie, które pozwala w łatwy sposób mierzyć sygnały wysokich szybkości. Maksymalne pasmo pracy wynosi aż 9 GHz, dopuszczalny zakres składowej stałej to ± 16 V, natomiast funkcja MultiMode pozwala użytkownikom na zmianę trybów testu bez przełączania kontaktów.

Pomiar szybkich sygnałów systemów transmisji danych, takich jak interfejsy USB SuperSpeed czy PCIe-2.0, wymaga oscyloskopu, który jest w stanie rejestrować i analizować dane z szybkością 5 Gbit/s. Potrzebne są ponadto odpowiednie sondy. Nowy modularny system szerokopasmowych sond R&S RT-ZM pozwala zapewnić optymalny kontakt z badanym urządzeniem. To rozwiązanie zapewnia duży zakres dynamiczny i – w zależności od wybranej końcówki i trybu testów – bardzo niską pojemność wejściową od 32 do 512 femtofaradów aż do zakresu gigahercowego. Dzięki temu badany sygnał jest narażony na minimalne obciążenie i zniekształcenia pod wpływem końcówki sondy. System R&S RT-ZM składa się z modułów wzmacniaczy R&S RT ZM15/30/60/90 o paśmie od 1,5 do 9 GHz oraz wielu wymiennych końcówek i modułów z końcówkami R&S RT-ZMA.

Praca w wielu trybach: Wybór do 4 różnych trybów bez przełączania kontaktów

Najważniejszą nowością w nowych modularnych, szerokopasmowych sondach jest funkcja pracy w wielu trybach (Multimode). Użytkownicy mogą wybrać jeden z trybów testu: pomiar różnicowy, pomiar składowej sumacyjnej, niesymetryczny typu P (dodatni) lub niesymetryczny typu N (ujemny). Wystarczy jeden kontakt podłączony do badanego urządzenia, aby przeprowadzić wyczerpującą analizę – nie ma już potrzeby dołączania kolejnych kontaktów. Pozwala to skrócić czas testu, ale też obniżyć ryzyko niepoprawnego podłączenia. Dzięki temu wyniki testów są bardziej powtarzalne.

Moduł wzmacniacza R&S RT-ZM z unikalną charakterystyką DC

Centralnym elementem systemu jest moduł wzmacniacza. Użytkownik podłącza go do oscyloskopu Rohde & Schwarz za pośrednictwem interfejsu sondy R&S. Wzmacniacz jest w stanie obsłużyć sygnały w zakresie częstotliwości od 1,5 do 9 GHz. Pozwala wybrać tłumienie z zakresu od 2:1 do 10:1, oferując zakres dynamiczny od +-0,5 V do +- 2,5 V. Opracowany przez Rohde & Schwarz układ scalony dedykowany dla sygnałów mieszanych zapewnia wysokie parametry na częstotliwościach radiowych i bardzo korzystne charakterystyki dla napięć stałych, w tym niezwykle niski dryft temperaturowy. Moduł oferuje również szeroki zakres przesunięcia poziomu od -16 do +16 V, dzięki czemu pozwala na analizę szczegółów słabych sygnałów z maksymalną rozdzielczością, nawet na tle wysokich napięć.

Kolejną przydatną funkcjonalnością modułu wzmacniacza jest przycisk R&S ProbeButton. Użytkownicy mogą skonfigurować funkcje przypisaną do tego przycisku bezpośrednio za pomocą oscyloskopu. Mogą na przykład przypisać do niego zmianę trybu testów, rozpoczęcie lub zatrzymanie pomiarów czy sporządzenie dokumentacji pomiaru.

Precyzyjne pomiary napięcia niezależne od oscyloskopu

Zintegrowany w module wzmacniacza blok R&S ProbeMeter pozwala na precyzyjne pomiary napięcia niezależne od oscyloskopu. Dzięki temu można wyznaczyć składową stałą równolegle z pomiarami dokonywanymi przez oscyloskop. Blok R&S ProbeMeter ma dokładność 0,05% i zakres dynamiczny ± 7V.

Bogaty wybór modułów z końcówkami R&S RT-ZM do konkretnych zastosowań

Aby zapewnić kontakt z badanym urządzeniem, modularny system sond R&S RT-ZM można wyposażyć w odpowiednie moduły z końcówkami: lutowanymi, końcówkami sprężynowymi, złączami lub modułami SMA. Z kolei moduł R&S RT-ZMA11 dzięki dopuszczalnemu zakresowi temperatur od -55°C do +125°C pozwala na pomiary w komorach klimatycznych.

System sond R&S RT-ZM został zaprojektowany do pracy z oscyloskopami z serii R&S RTE oraz R&S RTO. Jest już dostępny w ofercie Rohde & Schwarz. System został po raz pierwszy zaprezentowany na targach Embedded World 2017 w marcu.

Więcej informacji o oscyloskopach i sondach w ofercie Rohde & Schwarz można uzyskać pod adresem http://www.rohde-schwarz.com/ad/press/powerelectronics.

Przedstawicielstwo Rohde & Schwarz w Polsce: ul. Al. Jerozolimskie 92, 00-807 Warszawa, tel: 22 337 64 99.

O autorze