Konwerter USB-I2S ułatwiający tworzenie cyfrowych urządzeń audio

Firma Silicon Labs wprowadziła konwerter dla sygnałów audio, który powstał w jednym celu – stanowi gotowe do użycia rozwiązanie pozwalające na konwersję sygnałów interfejsów USB oraz I2C. Dzięki temu umożliwia proste przesyłanie strumieni audio w postaci cyfrowej, pozwalając szybciej wprowadzić na rynek produkty wymagające małych rozmiarów i niskiego poboru mocy. Konwerter może współpracować z systemami Android, Windows, Linux i Mac w takich zastosowaniach, jak słuchawki i zestawy słuchawkowe, głośniki, akcesoria mp3, systemy nawigacji i terminale w punktach sprzedaży.

Łączność z wykorzystaniem USB jest łatwa z punktu widzenia użytkowników, jednak realizacja transmisji audio za pośrednictwem USB może stanowić wyzwanie. Z tego powodu projektanci potrzebują prostego i sprawnego sposobu na dodanie łączności USB do swych akcesoriów audio. Moduł cyfrowego konwertera CP2615 firmy Silicon Labs nie wymaga zrozumienia transmisji audio przez USB ani eksperckiej wiedzy dotyczącej protokołu. Dzięki niemu projektanci mogą skoncentrować się na swojej docelowej aplikacji, zamiast poświęcać czas na tworzenie oprogramowania niższej warstwy.

Jednoukładowy konwerter audio CP2615 mieści się w kompaktowej obudowie QFN-32 o wymiarach 5 x 5 mm. Dzięki temu jest łatwy do stosowania w systemach o ograniczonej powierzchni płytki PCB. Układ CP2615 ma liczne funkcjonalności – może stanowić kontroler USB 2.0 pełnej szybkości i układ nadawczo-odbiorczy USB. Ma wbudowany oscylator, interfejs audio I2S, interfejs sterujący I2C oraz wbudowaną pamięć Flash pozwalającą na przechowywanie konfiguracji urządzenia. Ten wysoki stopień integracji eliminuje potrzebę stosowania zewnętrznych komponentów, co pozwala na oszczędność miejsca na płytce a także na oszczędności finansowe.

Konwerter audio CP2615 stanowi niedrogie rozwiązanie dla tanich słuchawek i modeli średniej klasy, które wymagają częstotliwości próbkowania 48 kHz. Małe wymiary układu pozwalają na wykorzystanie go w przystawkach USB dla klientów, którzy dysponują wysokiej klasy słuchawkami z analogowym wejściem jack. Takie rozwiązanie umożliwia ładowanie i transmisję audio przy użyciu tego samego portu USB. W wielu najnowszych modelach smartfonów wyjście słuchawkowe zostało usunięte i do dyspozycji pozostało tylko złącze USB, które służy zarówno do ładowania telefonu, jak i transmisji audio. W takiej sytuacji klienci kupują proste i tanie przejściówki z wyjściem typu jack i adapterem micro USB typu C, dzięki któremu mogą nadal używać dotychczasowych słuchawek.

Popularne środowisko projektowe Silicon Labs, Simplicity Studio, zawiera łatwe w użyciu graficzne narzędzie konfiguracyjne, które upraszcza projektowanie systemów audio wykorzystujących USB. Dzięki Xpress Configurator programiści mogą szybko skonfigurować swoje aplikacje audio w trzech łatwych krokach: podłączyć konwerter CP2615, skonfigurować parametry audio USB, a następnie zaprogramować układ. Narzędzie konfiguracyjne pozwala programistom wykorzystać również fabryczne opcje udostępnione przez Silicon Labs, które pomagają przyspieszyć wprowadzenie produktu na rynek.

Silicon Labs oferuje wiele rozwiązań dla łączności z wykorzystaniem USB, w tym układy o ściśle określonej funkcji oraz 8- i 32-bitowe mikrokontrolery ogólnego przeznaczenia z wbudowanymi kontrolerami USB.

O autorze