Nowe kontrolery ekranów dotykowych MaXTouch dla interfejsów HMI w pojazdach

Firma Microchip przedstawiła nową rodzinę kontrolerów ekranów dotykowych MaxTouch. Są to kontrolery przeznaczone do sterowania dużymi interfejsami dotykowymi na potrzeby interfejsów użytkownika (HMI), przystosowane do pracy w pojazdach. Technologia ta pozwala zrealizować wielodotykowe interfejsy HMI (spotykane na przykład w smartfonach) na użytek kierowcy oraz pasażerów. Układy są przeznaczone do obsługi ekranów o przekątnej od 8 do 15 cali.

Rodzina MXT1665T-A wykorzystuje opracowaną przez Microchip adaptacyjną technologię dotykową, która wykorzystuje połączenie rozwiązań typu self-capacitance i multi-capacitance. To połączenie pozwala na wielodotykową obsługę nawet w przypadku stosowania grubej warstwy zabezpieczającej ekran, grubych rękawic, a także w obecności wilgoci i wody. Rodzina produktów uzyskała atest AEC Q100, jest zatem przystosowana do pracy w pojazdach.

Nowa rodzina stanowi uzupełnienie popularnych układów MXT641T-A. Obie rodziny mają wiele wspólnych cech nakierowanych na przemysł motoryzacyjny. Jednak w odróżnieniu od MXT641T-A, rodzina MXT1665T-A pozwala na obsługę ekranów większych, niż 10 cali, a także rozpoznawanie dotyku wielu palców znajdujących się w mniejszej odległości od siebie.

Szeroki zakres rozmiarów ekranu obsługiwanych przez rodziny kontrolerów dotykowych Microchip pozwala na swobodne ich skalowanie, co skraca czas projektowania a także obniża koszty tego procesu. Rodzina MXT1665T-A składa się z trzech modeli kontrolerów: MXT1665T-A obsługuje czujniki z 1664. węzłami, MXT1189-A obsługuje czujniki dotykowe 1188. z węzłami, natomiast MXT799T-A – czujniki z 798. węzłami.

Dla każdego modelu z rodziny MX1665T-A jest dostępny dedykowany zestaw ewaluacyjny. Każdy z zestawów zawiera płytkę PCB z kontrolerem MAXTouch, czujnik dotykowy umieszczony na szklano-plastikowej powierzchni, złącze FPC pozwalające podłączyć wyświetlacz do czujnika, płytkę konwertera PCB łączącą zestaw z komputerem PCB za pośrednictwem USB, a także kable, oprogramowanie i dokumentację. Kontrolery są też kompatybilne z kompletnym środowiskiem projektowym MAXTouch Studio, które pozwala na testowanie układów maXTouch.

Wszystkie układy z rodziny MXT1665T-A są już dostępne w postaci próbek i w ilościach hurtowych. Mieszczą się w obudowach typu LQFP176. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie produktu.

 

O autorze